Opłata za śmieci już nie wzrośnie? Komentarz ministra środowiska
Flickr/evil nick
Autor Maria Glinka - 13 Maja 2020

Minister środowiska o opłatach za śmieci. W końcu przestaniemy przepłacać?

Opłata za śmieci ma wzrosnąć w Warszawie, a w sprawie podwyżek w skali ogólnokrajowej głos zabrał minister środowiska Michał Woś. Polityk wierzy, że powstanie pakiet rozwiązań, który zablokuje wzrost opłat i doprowadzi do ukrócenia monopolizacji rynku.

Opłata za śmieci na nowych zasadach w Warszawie

Opłata za śmieci ma być uzależniona od ilości zużytej wody – taka propozycja będzie procedowana na czwartkowej sesji radnych m.st. Warszawy. Jeśli uchwała zostanie przegłosowana to już od lipca wiele zyskają gospodarstwa jednoosobowe, a stracą rodziny mieszkające w blokach.

W sprawie obecnej polityki gospodarowania odpadami zabrał głos minister środowiska Michał Woś. W trakcie programu „Newsroom WP” szef resortu kilkukrotnie skrytykował podwyżki planowane w Warszawie, określając je mianem „drakońskich”. Zdaniem Wosia tak wysoka opłata za śmieci jest wynikiem „nieudolnego zarządzania prezydenta Trzaskowskiego”.

Rząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśbRząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśbCzytaj dalej

Działania uzależnione od Ministerstwa Klimatu

W rozmowie Woś wskazał na dwa „grzechy pierworodne” gospodarowania odpadami, które wytyka Platformie Obywatelskiej. Pierwszym z nich było nałożenie zbyt restrykcyjnych przepisów w takcie implementowania prawa europejskiego regulującego kwestie opłat za śmieci. Drugim problemem jest wdrożenie przepisów, które doprowadziły do monopolizacji rynku, w wyniku czego „kilka dużych podmiotów jest w stanie narzucać pewne koszty” – ocenił Woś.

Pytany o działania w skali kraju wyznał, że gospodarowanie odpadami nie jest tematem, którym zajmuje się Ministerstwo Środowiska, ale „wspiera te ciężkie działania”. Woś liczy, że już niedługo szef resortu klimatu Jacek Ozdoba przedstawi szeroki pakiet rozwiązań, który „zatrzyma te skandaliczne i daleko idące podwyżki” opłat za śmieci i odwróci negatywne trendy, doprowadzając do demonopolizacji biznesu śmieciowego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Doniesienia z ostatniej chwili. Stanisław Karczewski przekazał ważne informacje, nie będzie wicemarszałkiem

Kiedy Polacy usłyszą, że będzie taniej, a nie drożej?

Woś oznajmił, że rząd dąży do tego, aby to mniejsze spółki i przedsiębiorstwa komunalne mogły wziąć na siebie odpowiedzialność i skonstruować politykę gospodarowania odpadami w taki sposób, aby ceny były niższe.

Minister wyznał, że w trakcie poprzedniej kadencji PiS udało się „uporządkować dużą część tych tematów”. Dalsze kroki zależą od Ministerstwa Klimatu, ale Woś jest przekonany, że już niedługo Polacy będą mogli usłyszeć z ust rządzących, że „następne podwyżki nie są konieczne”. Czy tak się stanie, przekonamy się za kilka miesięcy.

Wiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiWiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Najważniejsze objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważcie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News