Ogrzewanie to duże obciążenie dla budżetów domowych w sezonie grzewczym. Ale są sposoby, żeby zmniejszać takie wydatki
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Grudnia 2019

Kilka wytrychów na więcej pieniędzy. Łatwo zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Ogrzewanie słono kosztuje. W sezonie jesienno-zimowym domowe budżety są szczególnie obciążone przez takie opłaty, ale jest parę sposobów, aby ograniczyć wydatki na energię cieplną.

Ogrzewanie - jak ograniczyć koszty?

Ogrzewanie to duży wydatek w sezonie jesienno-zimowym. Z danych Głównego Urzędu statystycznego wynika, że miesięczne wydatki w Polsce na nośniki energii na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyniosły 123 zł w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku. Jeszcze więcej wydawaliśmy w 2014 roku - o 1 zł więcej, a w 2013 roku o 7 zł więcej. Jak podaje finanse.wp.pl, opłaty za energię cieplną w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie.

Portal Kapitalni.org przygotował listę porad, które pomogą zaoszczędzić nam na rachunkach za ogrzewanie.

Nie zasłaniaj grzejnika

Nawet jeśli kaloryfer w pokoju nie należy do najładniejszych, a zasady feng shui każą nam akurat w tym miejscu postawić łóżko - nie róbmy tego. Zasłaniając źródło ciepła, nawet tylko zasłonami, utrudniamy odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Kaloryfer grzeje wtedy mocniej, a rachunki rosną. Bezpieczna odległość, jaką należy zachować między grzejnikiem a meblami, to minimum 10 cm - piszą Kapitalni.org.

Jeśli masz powyżej 55. lat, to trafiłeś w prawną lukę. Problemem źle napisana ustawa, a chodzi o twoją emeryturęJeśli masz powyżej 55. lat, to trafiłeś w prawną lukę. Problemem źle napisana ustawa, a chodzi o twoją emeryturęCzytaj dalej

Jeśli nie ma cię w mieszkaniu, nie grzej

Warto wyłączać kaloryfery przed wyjściem do pracy. Jeśli nikogo nie ma w domu przez cały dzień, a grzejniki pracują pełną parą, niepotrzebnie tracimy pieniądze. Warto wyrobić sobie nawyk zakręcania kaloryferów przed wyjściem. W blokach nie będą z tego powodu co prawda zadowoleni sąsiedzi, którzy korzystają na ogrzanych przez ciebie murach, ale mówi się „trudno”.

Zamykaj drzwi do pomieszczeń

Znacznie łatwiej jest ogrzać mały pokój niż dużą przestrzeń. Ciepłe powietrze ucieka do chłodniejszego przedpokoju właśnie przez otwarte drzwi. Dzięki temu prostemu zabiegowi utrzymamy wyższą temperaturę w mieszkaniu.

Uszczelnij okna i inne miejsca, przez które może uciekać ciepło

Warto pamiętać o tym, żeby zapewnić chociaż minimalną cyrkulację powietrza między pomieszczeniami. Całkowita izolacja może prowadzić do problemów z wilgocią, a nawet być niebezpieczna, gdy mamy w mieszkaniu np. instalację gazową.

Rząd zapewnia Polaków, że ich emerytury będą wysokie. Muszą tylko nie zrobić jednej rzeczyRząd zapewnia Polaków, że ich emerytury będą wysokie. Muszą tylko nie zrobić jednej rzeczyCzytaj dalej

Wietrz krótko i intensywnie

Lepiej otworzyć okna na oścież, wpuścić do pokoju świeże powietrze i po chwili je zamknąć, niż pozostawić uchylone okno na dłużej.

Skorzystaj z folii odbijającej ciepło

Taki materiał jest dostępny w każdym sklepie budowlanym. Folia kosztuje niewiele, a daje naprawdę duże oszczędności. Jeżeli grzejnik znajduje się pod oknem, to wykładamy folią przestrzeń pod parapetem i przy ścianie - ciepło odbija się wtedy od folii i wraca do mieszkania.

Odpowietrz kaloryfery

Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że grzejniki nie działają w pełni efektywnie. Jeżeli kaloryfer grzeje słabo, a ustawiony jest na maksymalną temperaturę, oznacza to, że jest zapowietrzony. Warto pamiętać, żeby odpowietrzać grzejniki przed każdym sezonem grzewczym.

Każdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekKażdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News