BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kilka wytrychów na więcej pieniędzy. Łatwo zaoszczędzisz na ogrzewaniu

1 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ogrzewanie słono kosztuje. W sezonie jesienno-zimowym domowe budżety są szczególnie obciążone przez takie opłaty, ale jest parę sposobów, aby ograniczyć wydatki na energię cieplną.

Ogrzewanie - jak ograniczyć koszty?

Ogrzewanie to duży wydatek w sezonie jesienno-zimowym. Z danych Głównego Urzędu statystycznego wynika, że miesięczne wydatki w Polsce na nośniki energii na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyniosły 123 zł w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku. Jeszcze więcej wydawaliśmy w 2014 roku - o 1 zł więcej, a w 2013 roku o 7 zł więcej. Jak podaje finanse.wp.pl, opłaty za energię cieplną w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie.

Portal Kapitalni.org przygotował listę porad, które pomogą zaoszczędzić nam na rachunkach za ogrzewanie.

Nie zasłaniaj grzejnika

Nawet jeśli kaloryfer w pokoju nie należy do najładniejszych, a zasady feng shui każą nam akurat w tym miejscu postawić łóżko - nie róbmy tego. Zasłaniając źródło ciepła, nawet tylko zasłonami, utrudniamy odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Kaloryfer grzeje wtedy mocniej, a rachunki rosną. Bezpieczna odległość, jaką należy zachować między grzejnikiem a meblami, to minimum 10 cm - piszą Kapitalni.org.

Jeśli nie ma cię w mieszkaniu, nie grzej

Warto wyłączać kaloryfery przed wyjściem do pracy. Jeśli nikogo nie ma w domu przez cały dzień, a grzejniki pracują pełną parą, niepotrzebnie tracimy pieniądze. Warto wyrobić sobie nawyk zakręcania kaloryferów przed wyjściem. W blokach nie będą z tego powodu co prawda zadowoleni sąsiedzi, którzy korzystają na ogrzanych przez ciebie murach, ale mówi się „trudno”.

Zamykaj drzwi do pomieszczeń

Znacznie łatwiej jest ogrzać mały pokój niż dużą przestrzeń. Ciepłe powietrze ucieka do chłodniejszego przedpokoju właśnie przez otwarte drzwi. Dzięki temu prostemu zabiegowi utrzymamy wyższą temperaturę w mieszkaniu.

Uszczelnij okna i inne miejsca, przez które może uciekać ciepło

Warto pamiętać o tym, żeby zapewnić chociaż minimalną cyrkulację powietrza między pomieszczeniami. Całkowita izolacja może prowadzić do problemów z wilgocią, a nawet być niebezpieczna, gdy mamy w mieszkaniu np. instalację gazową.

Wietrz krótko i intensywnie

Lepiej otworzyć okna na oścież, wpuścić do pokoju świeże powietrze i po chwili je zamknąć, niż pozostawić uchylone okno na dłużej.

Skorzystaj z folii odbijającej ciepło

Taki materiał jest dostępny w każdym sklepie budowlanym. Folia kosztuje niewiele, a daje naprawdę duże oszczędności. Jeżeli grzejnik znajduje się pod oknem, to wykładamy folią przestrzeń pod parapetem i przy ścianie - ciepło odbija się wtedy od folii i wraca do mieszkania.

Odpowietrz kaloryfery

Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że grzejniki nie działają w pełni efektywnie. Jeżeli kaloryfer grzeje słabo, a ustawiony jest na maksymalną temperaturę, oznacza to, że jest zapowietrzony. Warto pamiętać, żeby odpowietrzać grzejniki przed każdym sezonem grzewczym.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >