BiznesINFO.pl Energetyka Ogromny przełom. Naukowcy odkryli jak pozyskać zielony wodór - czyste oraz niewyczerpane źródło energii z powietrza
source: scitechdaily

Ogromny przełom. Naukowcy odkryli jak pozyskać zielony wodór - czyste oraz niewyczerpane źródło energii z powietrza

11 października 2022
Autor tekstu: Patryk Solarczyk

Wodór ma duży potencjał na zrewolucjonizowanie całych branż. Już niedługo może nam służyć jako tanie i alternatywne źródło energii.

Popularność wodoru jako źródła energii rośnie

W ostatnich miesiącach nie ma praktycznie tygodnia, a czasami nawet dnia, kiedy to ogłaszany nie jest kolejny przełom związany z użyciem wodoru jako źródła energii.

W branży działa mnóstwo startupów, coraz częściej prezentują one nowe rozwiązana techniczne oraz innowacje. Jest to dowód na to, że coraz więcej inwestorów inwestuje w tę branżę oraz wykorzystanie wodoru jako źródła energii jest coraz bardziej opłacalne oraz praktyczne.

Jak czytamy na portalu kopalniawiedzy, profesor Gang Kevin Li z University of Melbourne zaprezentował metodę produkcji wodoru z powietrza o wilgotności zaledwie 4%. To otwiera drogę do produkcji wodoru w okolicach półsuchych, gdzie istnieje największy potencjał wykorzystania energii odnawialnej, a w których nie ma dostępu do odpowiedniej ilości wody.

W tej chwili, aby uzyskać wodór stosuje się najczęściej węgiel lub gaz. Wytwarzanie wodoru na dużą skalę nie jest więc ekologiczne. Warto więc pracować nad metodami, które pozwolą nam pozyskać ten gaz bardziej ”zielonymi” metodami.

Naukowcy pozyskali wodór w powietrza

W każdej chwili w atmosferze znajduje się około 13 bilionów ton wody. Jest ona nawet obecna w środowiskach półsuchych. Naukowcy z Australii uzyskali z powietrza wodór o wysokiej, 99-procentowej czystości. Ich prototypowa instalacja działała przez 12 dni. W tym czasie udało się średnio pozyskać niemal 750 litrów wodoru dziennie na każdy metr kwadratowy elektrolizera – podaje portal kopalniawiedzy.pl

Portal informuje również, że urządzenie testowano zarówno zasilając je samymi panelami słonecznymi, jak i samą niewielką turbiną wiatrową. Działało i w pomieszczeniu i na zewnątrz, a wydajność konwersji energii słonecznej na wodór wynosi 15%.

Obecnie autorzy pracują nad znacznie większym prototypem, ale nawet mniejsza wersja urządzenia pokazała, że technologia ma duży potencjał oraz jest efektywna.

Obserwuj nas w
autor
Patryk Solarczyk

Redaktor prowadzący BiznesInfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie