BiznesINFO.pl

Photo by Chalmers Butterfield"." - Transferred from en.wikipedia to Commons by gustavocarra., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3544473

Majstrowanie przy OFE może obniżyć emerytury tysiącom Polek. Eksperci biją na alarm

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co oznacza likwidacja OFE dla 500 tys. kobiet

  • Co o likwidacji sądzą eksperci

  • Komu przysługują okresowe emerytury kapitałowe

Likwidacja OFE negatywnie odbije się na emerytkach

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych może bardzo negatywnie odbić się na 500 tys. kobiet. Sprawę opisał szczegółowo portal prawo.pl, który przypomina, że w tej chwili paniom w wieku 65 lat ZUS ponownie przelicza emeryturę, co jest dla nich niezwykle korzystne.

Dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń WPiA UW obliczył, o ile wyższą emeryturę otrzymują kobiety w wieku 65 lat względem świadczenia wyliczonego dla nich w wieku 60 lat. Z obliczeń eksperta wynika, że w 2014 roku świadczenie wzrosło o 39,02 proc., w 2018 r. o 42,79 proc., a w 2020 r. aż o 62,54 proc.

Jak podaje portal, kluczem do skokowej zwyżki emerytury jest posiadanie prawa do okresowej emerytury kapitałowej. Warunkiem jej otrzymania jest posiadanie na subkoncie kwoty równej dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego (na tę chwilę kwota ta wynosi 4598,20 złotych).

- Po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku – wytłumaczył cytowany przez portal radca prawny dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytut Emerytalnego.

OFE niezwykle korzystne dla emerytek

Dr Tomasz Lasocki tłumaczy, że problemy, które wyszły teraz na jaw, wynikają z reformy, która weszła w życie w 1999 roku.

- Plan był taki, że środki z OFE, zachowując swój publiczny charakter, są zarządzane i wypłacane przez prywatne instytucje. Podmioty zainteresowane wypłatami emerytur kapitałowych wskazywały jednak, że wypłata emerytur dla kobiet jest z ich perspektywy nieopłacalna, ponieważ żyją dłużej, a na emeryturę przechodzą wcześniej. Rozwiązaniem tego problemu były niekorzystne dla kobiet okresowe emerytury kapitałowe, których wypłata miała pomniejszać zgromadzone przez nie aktywa w OFE. Świadczenia dożywotnie miały być obliczane na podstawie pomniejszonego kapitału od 65 roku życia. W międzyczasie zrezygnowano z prywatnych wypłat, choć pozostawiono okresowe emerytury kapitałowe. Gdy w 2014 r. pierwsze kobiety uprawnione do okresowych emerytur kapitałowych osiągnęły 65. rok życia, wprowadzono art 26c ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który się sprowadza do tego, że ustawodawca na koncie indywidualnym „nie widzi”, że emerytka pobierała już emeryturę i oblicza ją - jakby dopiero w wieku 65. lat złożyła wniosek - tłumaczy cytowany przez portal ekspert.

- Polski system emerytalny to skład porcelany i fajansu, czyli mętlik tysięcy przepisów, które obowiązują dziś tylko w części, w niektórych sytuacjach i nie dla wszystkich - skomentował Lasocki na łamach money.pl.

Komu przysługują okresowe emerytury kapitałowe?

Portal money.pl przypomina, że tzw. okresowe emerytury kapitałowe przysługują:

  1. kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku,

  2. w przeszłości przystąpiły do któregokolwiek z Otwartych Funduszy Emerytalnych i mają ustalone prawo do emerytury powszechnej,

  3. uzbierały odpowiednią sumę pieniędzy na subkoncie w ZUS, czyli konto, na które trafiają wpłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Kryzys bankowy coraz bliżej Polski. Prawdopodobieństwo upadku Deutsche Banku rośnie
Czytaj więcej >

Finanse

Od podatku możesz odliczyć nową zmywarkę, pralkę, lodówkę i nie tylko. Sprawdzamy założenia ulgi mieszkaniowej
Czytaj więcej >

Finanse

Będzie nerwowo, ale banki nie upadną. Ważne słowa z GPW
Czytaj więcej >

Finanse

Ostatnie dni na wykorzystanie świadczenia. ZUS przypomina, lepiej się pośpiesz
Czytaj więcej >

Finanse

Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy
Czytaj więcej >

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]