BiznesINFO.pl Polska i Świat Dokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. lat
https://eastnews.pl/Marek-Barczynski

Dokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. lat

9 września 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Odkrycie ma już swoje lata

W Jaskini Stajnia w Skałach Mirowskich dokonano odkrycia, które budzi wiele zachwytów, ale także pytań i wątpliwości. Skały Mirowskie to popularny punkt na mapie fanów wspinaczki. Ciągną się od zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach. Mimo tego, że to Jaskinia Sucha jest najdłuższą ze wszystkich w Skałach Mirowskich to na pierwszy plan wysuwa się Jaskinia Stajnia. To tam archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Co to takiego i dlaczego zachwyciło nawet naukowców spoza granic Polski?

Odkrycie, którego dokonano w Jaskini Stajnia przyprawia o zawrót głowy. Archeolodzy w 2008 r. odkryli tam fragmenty szczątków neandertalczyka. Naukowcy po dziś dzień prowadzą spór o to, czy neandertalczycy byli podgatunkiem człowieka rozumnego czy kompletnie odrębnym bytem. Ta człekokształtna istota żyła w epoce lodowcowej i zamieszkiwała obszary wolne od pokrywy lodowej. Nazwa neandertalczyka pochodzi od nazwy niemieckiej doliny Neandertal, w której po raz pierwszy w XIX w. odkryto szczątki tej istoty.

Odkrycie i nowe fakty w sprawie

Odkrycia polskiego neandertalczyka dokonała grupa archeologów z Uniwersytetu Szczecińskiego, która swoje badania na tym obszarze rozpoczęła już w 2006 r. Wykopaliska dostarczyły ciekawych odkryć, m.in.: trzech zębów człowieka neandertalskiego. Odkrycie jest tym bardziej satysfakcjonujące i niezwykłe, ponieważ do tej pory na terytorium Polski odnajdywano jedynie ślady neandertalczyków. Zęby stanowiły namacalny dowód. Odkryte fragmenty szczątków dzieci nazwały Bobulusem Jurajskim.

W sprawie odkrycia na jaw wyszły nowe fakty. Nad badaniami pracowali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Została przeprowadzona analiza genetyczna odnalezionego zęba, dzięki której udało się ustalić, neandertalczycy z Jaskini Stajnia byli bliżej spokrewnieni z tymi z północnego Kaukazu niż z Europy Zachodniej. Badania DNA dowiodły, że szczątki mają ok. 116 tys. lat, a nie 52 tys. jak uważano wcześniej.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie