BiznesINFO.pl
Ważne zmiany dla palaczy papierosów

Obraz haiberliu z Pixabay

Od 1 maja nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Wszystko dla bezpieczeństwa palaczy

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Początek maja to nie tylko długi weekend, ale też ważne zmiany dla palaczy, którzy w ostatnich latach musieli przyzwyczaić się do wszelkiego rodzaju zakazów. Od 1 maja tego roku przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, czyli podgrzewacze do tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. Nowe zasady mają na celu m.in. ukrócenie szarej strefy na rynku tytoniowym i zapewnienie bezpieczeństwa palaczom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 maja płyny do e-papierosów i podgrzewacze do tytoniu muszą mieć banderole

  • Dlaczego na zmianach mogą skorzystać palacze

  • Jakie radykalne zakazy dla palaczy chce wprowadzić Finlandia

Płyny do e-papierosów z banderolami

1 maja tego roku, czyli wczoraj weszły w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Zgodnie z nimi przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, czyli podgrzewacze do tytoniu, a także płyny do papierosów elektronicznych muszą być oznaczone banderolami.

Niewiele brakowało, by obowiązek ten wszedł w życie już niemal rok temu. Pierwotnie przepisy w tym zakresie miały zostać wprowadzone od 1 lipca 2020 roku, wraz z wprowadzenie akcyzy na płyny do e-papierosów i wkłady do podgrzewaczy, ale w ostatniej chwili Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym zawieszeniu tego obowiązku.

Ostatecznie ustalono, że sprzedawcy papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich wprowadzonych do obrotu do końca 2020 roku dostali czas na wyprzedaż tych produktów bez oznaczania banderolami do końca kwietnia tego roku. Od 1 maja banderole są już konieczne.

Wprowadzenie tego obowiązku jak zauważa Interia.pl jest ważną informacją zarówno dla konsumentów jak i handlowców. Od teraz bez większych trudności będzie można odróżnić, które wyroby tytoniowe są legalne, a które pochodzą z przemytu czy zostały podrobione.

Cytowany przez portal wiceminister finansów Jan Sarnowski zwraca z kolei uwagę na fakt, iż nowe zasady mają na celu ukrócenie szarej strefy i są ważnym krokiem w kierunku ochrony przed nieuczciwą konkurencją dla wytwórców liquidów do papierosów elektronicznych i produktów nowatorskich.

Wiceszef resortu finansów wskazuje również, że wprowadzenie banderoli zwiększy bezpieczeństwo samych palaczy, gdyż ich obecność to dla konsumentów pewność, że zakupiony produkt nie jest podróbką o nieznanym składzie.

Interia.pl przypomina, że opodatkowanie wyrobów tytoniowych ma być tematem tzw. Forum Opodatkowania Wyrobów Akcyzowych, którego pierwsze posiedzenie zaplanowano na koniec maja. Wydarzenie to ma być platformą dialogu na temat polityki akcyzowej, a w
konsultacjach mają wziąć udział wszystkie podmioty zainteresowane tą kwestią –przedstawiciele branży akcyzowej, ale też ekonomiści czy eksperci podatkowi i zajmujący się zdrowiem publicznym.

Początek maja to zatem kolejne zmiany dla palaczy, chyba przyzwyczajonych już do wprowadzania ostatnimi laty wszelkich rodzajów zakazów.

Zakazy nie tylko w Polsce


Takie zakazy pojawiają się jednak nie tylko w Polsce. Jak niedawno informowaliśmy, zaostrzenie polityki antynikotynowej planuje centrolewicowy rząd Finlandii. Zakaz palenia
papierosów miałby od przyszłego roku obowiązywać m.in. na przystankach autobusowych, na placach zabaw, na publicznych plażach, oraz na niektórych balkonach i ogródkach restauracyjnych. Planowane jest również podniesienie granicy wieku uprawniającego do zakupu papierosów, z obecnych 18 do 20 lat.

Finlandia chce maksymalnego ograniczenia, a nawet zaprzestania używania przez Finów wyrobów tytoniowych i nikotynowych do 2030 roku. 

Jeszcze bardziej ambitne plany w tym zakresie ma Nowa Zelandia, która chce uwolnić rodaków od papierosów do 2025 roku. W tym celu planowane jest m.in. wprowadzenie zakazu palenia papierosów pokoleniu urodzonemu po 2004 roku (czyli osobom, które w przyszłym roku skończą 18 lat), a także ograniczenie miejsc, w których można kupić papierosy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl


EN 01458259 0011

Australia grozi więzieniem obywatelom wracającym z Indii. Wszystko przez pandemię

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >