BiznesINFO.pl
Pexels/Matthias Zomer

Pexels/Matthias Zomer

Od 1 lipca musisz zgłosić czym palisz. Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kara czeka na każdego, kto nie wywiąże się z nowego obowiązku. Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca nieruchomości będzie musiał zadeklarować, czym ją ogrzewa. Wszystkie informacje będą przechowywane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu grozi kara

  • Jakie urządzenia należy zgłosić

  • Za co można otrzymać mandat

Kara za ukrywanie informacji o źródłach ciepła i spalania paliw. Rusza nowy rejestr

Kara ma przypominać obywatelom, że nowa Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest obowiązkowa. Już od czwartku 1 lipca 2021 r. będzie można wysyłać zgłoszenia.

Jakie urządzenia muszą znaleźć się w rejestrze? Wszystkie, które utrudniają walkę ze smogiem - piece, kotły, grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, a nawet instalacje fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne. Na każdego właściciela lub zarządcę nieruchomości, który tego nie zrobi czeka kara. Jej wysokość waha się od 20 do nawet 5 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że kara pieniężna nie grozi za ogrzewanie domu starym kopciuchem, mimo że zatruwa środowisko. Celem ewidencji jest bowiem określenie, jak duży jest problem ogrzewania domów i gdzie państwo powinno skierować największe wsparcie.

- Wiele miejscowości nawet nie zna skali problemu, włodarze nie wiedzą, ile w ich miastach jest kopciuchów - przyznał w rozmowie z money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będzie można także lepiej zaplanować wydatki na wymianę starych pieców na nowe, bardziej ekologiczne odpowiedniki.

Dane z rejestru będzie można wykorzystać, aby bezpośrednio skontaktować się z właścicielem. Działanie ma być punktowe, w związku z czym zniknie konieczność przygotowywania szerokich kampanii informacyjnych.

Kara również za kłamanie w deklaracji

Kara należy się również każdemu, kto w deklaracji przekaże nieprawdziwe informacje. Prawdziwość dokumentu będzie mógł bowiem sprawdzić kominiarz. W tej sprawie można się spodziewać nawet wizyty strażników miejskich, którzy nie zawahają się, aby wlepić mandat.

- Jeśli ktoś poda, że ma piec gazowy, a będzie miał węglowy […] to musi mieć świadomość, że w przypadku kontroli Straży Miejskiej to może wypłynąć - ostrzegał przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego.

Skąd w ogóle pomysł na nowy rejestr? Wszystko z powodu nieuchronnej transformacji energetycznej, w ramach której Unia Europejska nakłada na państwa członkowskie obowiązek wymiany źródeł ciepła. Każdy zidentyfikowany kopciuch zostanie usunięty.

Kluczowe terminy. Kara, której można uniknąć

Zbieranie informacji na temat źródeł ciepła ma trwać rok. Właściciel i zarządca nieruchomości może wypełnić elektroniczny formularz lub uzupełnić go ręcznie i wysłać pocztą.

Najszybciej kara może dotknąć właścicieli nowych domów. W takim przypadku czas na złożenie deklaracji upływa bowiem w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. Wszyscy pozostali muszą przekazać informację w sprawie źródła ciepła do 30 czerwca 2022 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Pixabay/WikimediaImages

Śląsk. Powstało osiedle w szczerym polu. Niestety dróg i przystanków już nikt nie dobudował

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KaraCentralna Ewidencja Emisyjności BudynkówNieruchomości

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >