BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Zakupy w hipermarkecie Carrefour

East News, Zofia i Marek Bazak

Nowe oznaczenia na produktach. Będziesz dokładnie wiedział, gdzie je wyrzucić

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Oznaczenia wprowadzane na produktach mają pomóc klientom przy segregowaniu śmieci. Coraz więcej sklepów decyduje się na oznaczenia na produktach po to, aby zaszczepić w swoich klientach większą świadomość ekologiczną. Przy okazji można uniknąć kar.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda segregacja śmieci w Polsce oraz świadomość ekologiczna Polaków

  • Które sieci sklepów zdecydowały się wprowadzić oznaczenia na produktach

  • Czym może skończyć się nieprawidłowe segregowanie śmieci

Oznaczenia na produktach a ekologia

Dane Eurostatu nie kłamią - statystyczny Polak wytwarza ok. 315 kg śmieci rocznie, to daje naszej ojczyźnie 14. miejsce w zestawieniu. Co więcej, unijne przepisy nakładają na nas obowiązek selektywnej segregacji śmieci, a to korzystnie wpływa na środowisko.

Badanie świadomości ekologicznej Polaków przeprowadzone w 2020 r. pokazuje, że 96 proc. z nas segreguje śmieci regularnie. Zaledwie 1 proc. respondentów przyznaje się do tego, że wrzuca odpady do jednego kosza, a 2 proc. twierdzi, że sporadycznie segreguje śmieci.

Polacy wskazują, że przyczyną niesortowania przez nich śmieci jest brak wiedzy w temacie oraz niejasne oznaczenia. Problem nie występuje w przypadku makulatury, szkła, czy plastiku, a chociażby przy okazji opakowań po jedzeniu, np.: jogurtach, torebkach po herbacie, resztkach jedzenia.

Poszczególne sieci sklepów oraz producenci żywności zdecydowali się na wprowadzenie oznaczeń na produktach tak, aby ułatwić konsumentom późniejszą segregację śmieci. Na etykietach produktów znajdą się oznaczenia, do którego kontenera wrzucić konkretne opakowanie - informuje money.pl.

Oznaczenia na produktach w sklepach

Jedną z pierwszych sieci sklepów, która zdecydowała się na ten krok jest popularna wśród Polaków Biedronka. Portugalska sieć sklepów proces umieszczania oznaczeń na produktach rozpoczęła już w maju 2020 r. od produktów marek własnych.

Drobne piktogramy zostały okraszone odpowiednim kolorem tak, aby klienci nie mieli wątpliwości, do którego kubła wrzucić śmieci. W komunikacie prasowym Biedronka podkreśliła, że na opakowaniach umieszczone będą różne oznaczenia po to, aby nie było wątpliwości, gdzie umieścić jego część.

Poprzez umieszczanie oznaczeń na opakowaniach Biedronka chce wzmocnić świadomość ekologiczną klientów, ułatwić im troskę o środowisko oraz zachęcić do segregacji śmieci. Poza Biedronką na podobne działanie zdecydowała się Żabka. Opakowania największej sieci typu convenience zostały okraszone o dodatkową identyfikację kolorystyczną, która odpowiada podziałowi na 5 frakcji odpadów.

Z kolei sieć sklepów Carrefour chce przeprowadzić program pilotażowy umieszczania oznaczeń na produktach. System został przygotowany przez Koalicję 5 Frakcji, a oznaczenia otrzyma dwadzieścia produktów marki własnej - informuje money.pl.

Z badania przeprowadzonego przez Żabkę wynika, że 84 proc. klientów deklaruje, że umieszczenie oznaczeń na produktach ułatwia im segregację, natomiast 82 proc. uważa, że powinny być one umieszczone na wszystkich produktach we wszystkich sklepach.

Oznaczenia na produktach pomogą uniknąć kar

Polacy sami przyznają, że mają problem z odpowiednią segregacją śmieci, a poprawnie potrafi to robić zaledwie 52 proc. z nas. Co więcej, 83 proc. badanych uważa, że obowiązkowa segregacja śmieci jest potrzebna.

Niesegregowanie śmieci może skończyć się mandatem. Jak przypomina portal money.pl, Straż Miejska od 2020 r. posiada nowe uprawnienia, które pozwalają jej na ukaranie niepłacących za śmieci lub nieprawidłowo segregujących odpady.

Mandat może wynieść nawet 500 zł. Jakby tego było mało, Urząd Miasta może podnieść opłatę za wywóz śmieci osobie, która niepoprawnie segreguje śmieci. Wszak nie nazywa się to karą, ale w praktyce taką oznacza.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >