Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Technologie > Niezwykłe widowisko na niebie już za kilka dni. To nie zdarza się często
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.08.2024 18:45

Niezwykłe widowisko na niebie już za kilka dni. To nie zdarza się często

perseidy
Fot. Flickr/mLu.fotos (CC BY 2.0)

Choć spodziewane w ostatnim czasie zorze polarne, które miały być widoczne także nad Polską, tym razem zawiodły, to miłośnicy obserwowania nocnego nieba nie muszą załamywać rąk. Lada moment czeka nas inne spektakularne widowisko. Tym razem będzie ono niezależne od długości geograficznej, przez co jeśli tylko dopisze pogoda, zobaczymy je w całym kraju. Obserwację można podjąć już za kilka dni, a z całą pewnością warto. Spektakl, jaki nas czeka to jedno z najbardziej efektownych pod względem intensywności wydarzeń a astronomicznym kalendarzu.

Już po weekendzie niezwykłe zjawisko na niebie. Można je zaobserwować tylko raz do roku

Noc z 12 na 13 sierpnia to czas szczególny czas dla osób wypatrujących zjawisk astronomicznych. Przypada wówczas szczyt aktywności Perseidów. Choć można je było obserwować już od drugiej połowy lipca, to jednak za kilka dni będziemy mieli do czynienia ze szczególną intensywnością.

Szacuje się, że w maksimum można obserwować - rzecz jasna w odpowiednich warunkach, najlepiej z dala od miasta - nawet 100 meteorów na godzinę.

Ma 11 metrów długości i bez przerwy lata nad naszymi głowami. Spróbują go ściągnąć

Czym są Perseidy?

Perseidy to tak naprawdę pył i cząsteczki pozostawione przez kometę 109P/Swift-Tuttle, która przelatuje przez Układ Słoneczny co 133 lata. Lodowe jądro komety paruje, gdy zbliża się do Słońca, co pozostawia za sobą grudki materiału tworzące warkocz.

W połowie lata Ziemia znajduje się w okolicach pozostałości po przelocie w postaci obłoku - roju meteoroidów. Te spalają się w atmosferze, tworząc deszcz, który nazywamy Perseidami.

Nazwa Perseidy wzięła się od gwiazdozbioru Perseusza. To właśnie w jego obrębie można obserwować zjawisko, gdy występuje ono w maksimum. Sąsiaduje z nim gwiazdozbiór Andromedy i Kasjopei.

Jak obserwować Perseidy?

Radiant Perseidów, w którym “spadające gwiazdy” zdają się rozpoczynać wędrówkę przez nocne niebo, znajduje się w okolicach gwiazdy Eta Persei w gwiazdozbiorze Perseusza, na północno-wschodnim niebie. Serwis nocneniebo.pl zwraca jednak uwagę na specyfikę Perseid:

Choć radiant Perseidów znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, meteory mogą pojawić się na całym niebie. Dlatego warto obserwować jak najszerszy obszar nieba, aby zwiększyć szanse na zobaczenie meteorów. Najlepsze wyniki osiągniesz, leżąc na plecach i patrząc bezpośrednio w górę, co pozwoli objąć największy możliwy obszar nieba.

Mniej doświadczonym obserwatorom nieba polecamy skorzystanie z aplikacji mobilnych, np. Stellarium, gdzie wystarczy skierować telefon w odpowiednim kierunku, a program sam wskaże odpowiedni punkt.

Obserwacji Perseidów najlepiej dokonywać w drugiej połowie nocy, kiedy Eta Persei znajduje się wyżej nad horyzontem.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty