BiznesINFO.pl
Niemieckie media ostro o Polsce fot. PEXELS

PEXELS

Niemieckie media ostro o sądownictwie w Polsce

7 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Polskie sądownictwo trafiło na tapet niemieckich mediów, po tym jak TSUE wskazał liczne zastrzeżenia wobec niezawisłości nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w środę (06.10.2021), że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub do innego wydziału tego samego sądu może naruszać zasadę nieusuwalności i niezawisłości sędziów.

german-3504961 1920

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

CZYTAJ DALEJ

Sprawa dotyczy przeniesienia sędziego Żurka z wydziału II cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie, w którym dotąd orzekał, do innego wydziału. Sędzia odwołał się od tej decyzji do Krajowej Rady Sądownictwa, ale ta umorzyła postępowanie. Żurek zaskarżył więc uchwałę KRS do Sądu Najwyższego i zawnioskował, żeby ze sprawy wyłączeni zostali wszyscy sędziowie z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN (utworzonej dzięki reformom prezydenta Dudy). Sytuacja miała miejsce w w 2018 roku.

Niemieckie media komentują sądownictwo w Polsce

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” opisał w czwartek (07.10.2021) kolejną odsłonę „konfliktu o demontaż państwa prawa w Polsce”.

–Trybunał Sprawiedliwości UE upoważnił jeszcze niezawisłych sędziów w Polsce do stwierdzenia, że będąca pod polityczną kontrolą Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego jest nielegalna i do nieuznawania jej dotychczasowych decyzji – komentuje dziennikarz „SZ” Florian Hassel wyrok Trybunału w Luksemburgu w sprawie sędziego Waldemara Żurka.

Lewicowy berliński dziennik „Die Tageszeitung” (TAZ) odnotował, że Polska znów przegrała przed TSUE, który zakwestionował kolejną część reformy sądownictwa.

– Także utworzona przy Sądzie Najwyższym Izba Kontroli jest obsadzona niezgodnie z prawem. W lipcu TSUE uznał już, że wybór składu tak samo kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej odbył się z naruszeniem prawa UE – opisano w „Die Tageszeitung”.

EN 00151537 0014

Migranci rekordowo przekraczają granicę polsko-niemiecką

CZYTAJ DALEJ

Wotum nieufności dla „nowych sędziów”

Najnowszy wyrok TSUE to wotum nieufności wobec wszystkich „nowych sędziów” zaproponowanych od 2015 roku przez Krajową rade Sądownictwa. Berliński dziennik zauważa, że wykonanie tego orzeczenia zależy od Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

– TSUE nie ograniczył się jednak do abstrakcyjnych kryteriów, ale wypowiedział się konkretnie o sytuacji w Polsce. Izba Cywilna nie może odejść od tej oceny, a uczyni to tylko, jeżeli w międzyczasie „nowi sędziowie” będą mieli w niej większość” – „Die Tageszeitung”.

O najnowszym wyroku TSUE w sprawie reformy sądownictwa w Polsce napisał też krótko „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak ocenia, unijny Trybunał „po raz kolejny podał w wątpliwość niezawisłość polskiego sądownictwa”.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >