Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niemiecki gigant chce przejąć firmę z Wrocławia. Błyskawiczna reakcja warszawskiej giełdy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.03.2023 15:03

Niemiecki gigant chce przejąć firmę z Wrocławia. Błyskawiczna reakcja warszawskiej giełdy

Flaga Państwowa RP
Domena publiczna

Grupa Würth zamierza przejąć znaną firmę z Wrocławia, czytamy na stronie investmap.pl. Informacja o planach przejęcia polskiej firmy przez niemieckiego konkurenta wywołała niemałe zamieszanie na warszawskiej giełdzie. 

Polska firma i niemiecki gigant

TIM to hurtowy dystrybutor artykułów elektrotechnicznych. Spółka powstała w 1987 r. we Wrocławiu. Teraz firma jest głównym dostawcą B2B e-commerce w Polsce i oferuje asortyment elektrotechniczny dla profesjonalistów. Portal podkreśla, że w ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,45 mld zł.

Grupa Würth przoduje w światowym rozwoju, produkcji i sprzedaży materiałów mocujących i montażowych. Obecnie zatrudnia ponad 85 tys. pracowników w ponad 400 spółkach i posiada ponad 2.5 tys. sklepów w 80 krajach. Fega & Schmitt Elektrogroßhandel, będąca częścią grupy Würth, zamierza ogłosić wezwanie do sprzedaży wszystkich 22,2 mln akcji polskiej spółki

Wzrost notowań polskiej spółki

„Business Insider” podaje, że akcje wrocławskiej firmy jeszcze przed weekendem były wyceniane na niecałe 38 zł za sztukę. W poniedziałek, 27 marca, ich wartość wzrosła do około 49 zł. Przełożyło się to na znaczny wzrost wartości spółki, bo przed weekendem była warta około 842 mln zł, a teraz 1 mld 85 mln zł. Reakcja inwestorów spowodowana jest tym, że niemiecki gigant chce przejąć kontrolę nad polską firmą.

„Kamień milowy”

„Fega & Schmitt Elektrogroßhandel ogłosi wezwanie na 22 199 200 akcji TIM (tj. 100% kapitału) po cenie 50,69 zł za walor” - poinformował podmiot pośredniczący, Santander Biuro Maklerskie.

Ta transakcja to kolejny kamień milowy w ścieżce rozwoju Grupy TIM, a zarazem potwierdzenie dużej wartości, jaką zarządy oraz wszyscy pracownicy obu spółek zbudowały na przestrzeni lat. Dołączenie do Grupy Würth wzmocni TIM S.A. strategicznie i utoruje drogę do ekspansji w nowych obszarach. Ogromne znaczenie miało dla nas to, że ustalone warunki transakcji są bardzo korzystne dla dotychczasowych akcjonariuszy, a także to, że Grupa Würth będzie wspierać dalszy dynamiczny rozwój działalności obu spółek Grupy TIM” - skomentował całą sytuację prezes TIM, Krzysztof Folta. 

Atrakcyjna oferta

„Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Grupy TIM, szczególnie w obszarach e-commerce i efektywności operacyjnej. (…) Dostrzegamy wartość TIM-u, dlatego zdecydowaliśmy się zaoferować bardzo znaczącą premię w stosunku do średniej ceny transakcyjnej z ostatnich miesięcy. O atrakcyjności naszej propozycji świadczy zobowiązanie zarządu oraz największych akcjonariuszy spółki do sprzedaży swoich akcji" - powiedział Ulrich Liedtke, wiceprezes odpowiedzialny za międzynarodową sprzedaż hurtową materiałów elektrotechnicznych w Grupie Würth.

Niemiecki gigant podkreśla, że w przypadku powodzenia wezwania na akcje, TIM stanie się integralną częścią jednostki biznesowej Electrical Wholesale Grupy Würth i będzie nadal działała samodzielnie pod obecnym zespołem zarządzającym

Tagi: Niemcy Giełda