BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Niemiecki gigant chce przejąć firmę z Wrocławia. Błyskawiczna reakcja warszawskiej giełdy

29 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Grupa Würth zamierza przejąć znaną firmę z Wrocławia, czytamy na stronie investmap.pl. Informacja o planach przejęcia polskiej firmy przez niemieckiego konkurenta wywołała niemałe zamieszanie na warszawskiej giełdzie. 

Polska firma i niemiecki gigant

TIM to hurtowy dystrybutor artykułów elektrotechnicznych. Spółka powstała w 1987 r. we Wrocławiu. Teraz firma jest głównym dostawcą B2B e-commerce w Polsce i oferuje asortyment elektrotechniczny dla profesjonalistów. Portal podkreśla, że w ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,45 mld zł.

Grupa Würth przoduje w światowym rozwoju, produkcji i sprzedaży materiałów mocujących i montażowych. Obecnie zatrudnia ponad 85 tys. pracowników w ponad 400 spółkach i posiada ponad 2.5 tys. sklepów w 80 krajach. Fega & Schmitt Elektrogroßhandel, będąca częścią grupy Würth, zamierza ogłosić wezwanie do sprzedaży wszystkich 22,2 mln akcji polskiej spółki

Wzrost notowań polskiej spółki

„Business Insider” podaje, że akcje wrocławskiej firmy jeszcze przed weekendem były wyceniane na niecałe 38 zł za sztukę. W poniedziałek, 27 marca, ich wartość wzrosła do około 49 zł. Przełożyło się to na znaczny wzrost wartości spółki, bo przed weekendem była warta około 842 mln zł, a teraz 1 mld 85 mln zł. Reakcja inwestorów spowodowana jest tym, że niemiecki gigant chce przejąć kontrolę nad polską firmą.

„Kamień milowy”

„Fega & Schmitt Elektrogroßhandel ogłosi wezwanie na 22 199 200 akcji TIM (tj. 100% kapitału) po cenie 50,69 zł za walor” - poinformował podmiot pośredniczący, Santander Biuro Maklerskie.

Ta transakcja to kolejny kamień milowy w ścieżce rozwoju Grupy TIM, a zarazem potwierdzenie dużej wartości, jaką zarządy oraz wszyscy pracownicy obu spółek zbudowały na przestrzeni lat. Dołączenie do Grupy Würth wzmocni TIM S.A. strategicznie i utoruje drogę do ekspansji w nowych obszarach. Ogromne znaczenie miało dla nas to, że ustalone warunki transakcji są bardzo korzystne dla dotychczasowych akcjonariuszy, a także to, że Grupa Würth będzie wspierać dalszy dynamiczny rozwój działalności obu spółek Grupy TIM” - skomentował całą sytuację prezes TIM, Krzysztof Folta. 

Atrakcyjna oferta

„Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Grupy TIM, szczególnie w obszarach e-commerce i efektywności operacyjnej. (…) Dostrzegamy wartość TIM-u, dlatego zdecydowaliśmy się zaoferować bardzo znaczącą premię w stosunku do średniej ceny transakcyjnej z ostatnich miesięcy. O atrakcyjności naszej propozycji świadczy zobowiązanie zarządu oraz największych akcjonariuszy spółki do sprzedaży swoich akcji" - powiedział Ulrich Liedtke, wiceprezes odpowiedzialny za międzynarodową sprzedaż hurtową materiałów elektrotechnicznych w Grupie Würth.

Niemiecki gigant podkreśla, że w przypadku powodzenia wezwania na akcje, TIM stanie się integralną częścią jednostki biznesowej Electrical Wholesale Grupy Würth i będzie nadal działała samodzielnie pod obecnym zespołem zarządzającym

Tagi:

NiemcyGiełda

Podobne artykuły

Finanse

553,30 zł dodatku bez względu na wiek. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank zmienia cennik. Opłaty idą do góry
Czytaj więcej >

Finanse

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Czytaj więcej >

Finanse

Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Klientów banku ING czeka zmiana cennika. Podwyżki odczują miliony Polaków
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

42 rodziny oszukane przez dewelopera, ich sytuacja była dramatyczna. W Kaliszu rusza proces w głośnej sprawie
Czytaj więcej >