Niemcy próbowali wwieźć do Polski 24 tony śmieci
gov.pl
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Listopada 2020

Niemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tony

Niemcy chcieli nielegalnie wwieźć do Polski 24 tony śmieci. Transport odpadów z Niemiec do Polski zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. W samochodzie ciężarowym znajdowały się także odpady komunalne.

Niemcy chcieli wywieźć do Polski śmieci

Na pograniczu Polski i Niemiec przy dawnym przejściu granicznym Pomellen-Kołbaskowo funkcjonariusze KAS skontrolowali samochód ciężarowy z oznaczeniem pojazdu przewożącego odpady.

Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyWażny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyCzytaj dalej

Z dokumentów, które trafiły do rąk funkcjonariuszy KAS, ciężarówka miała przewozić odpady papieru i tektury, nadane z Niemiec i skierowane do odbiorcy w Polsce.

Rzeczywistość okazała się jednak zgoła inna. W naczepie znajdowały się bowiem sprasowane odpady zmieszane, które oprócz papieru i tektury zawierały także worki foliowe, opakowania po napojach, żywności i produktach codziennego użytku z tworzyw sztucznych, elementy gumowe oraz kawałki plastiku.

Odpady najpewniej nie nadawały się do recyklingu, ponieważ, jak podaje KAS, śmieci były zabrudzone oraz wydzielały ostry zapach. To zaś najprawdopodobniej świadczy o tym, że w odpadach znajdowały się resztki żywności, które zaczęły poddawać się procesom fermentacji.

Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KAS podejrzewając, że doszło do naruszenia przepisów o międzynarodowym przemieszczaniu towarów, skierował wniosek o ocenę towaru do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, który uznał towar za nielegalny.

Zgodnie z polskim prawem przywóz zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych jest zakazany.

Niemcy chcieli wywieźć do Polski tony śmieci

Niemcy chcieli wywieźć do Polski tony śmieci

Niemcy chcieli wywieźć do Polski tony śmieci

fot. Krajowa Administracja Skarbowa

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Doskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientów
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Śmieci wwożone do Polski na masową skalę

Śmieci wwożonych do Polski z każdym rokiem przybywa. W 2015 roku do Polski trafiało 150 ton śmieci rocznie. W ubiegłym roku ta liczba sięgnęła już 400 ton. W tej sprawie politycy KO apelowali nawet do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by zajęto się problemem nielegalnego transportu śmieci na teren Rzeczpospolitej.

Sprawa jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że Polska musi dostosować się do unijnych dyrektyw dotyczących segregacji śmieci i ograniczenia produkcji odpadów.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

Portal bankier.pl przekazał jeszcze we wrześniu, że politycy KO alarmowali, iż wwóz śmieci do Polski nie podlega żadnym kontrolom, a odpadów z roku na rok przybywa.

Według danych dostępnych na stronie portalkomunalny.pl w 2015 roku do Polski trafiło ponad 150 tys. ton śmieci. W ubiegłym roku ta ilość zwiększyła się do 400 tys. ton.

Jeśli tak ogromne zanieczyszczenie, a co za tym idzie niszczenie środowiska i krajobrazu nie jest wystarczającym argumentem, by wzmożono ilość kontroli, wystarczającą ku temu przesłanką powinny być zobowiązania Polski wobec UE. Ciążą bowiem na nas unijne dyrektywy dotyczące segregowania odpadów oraz minimalizacji ich produkcji.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litości
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Fala krytyki spadła na Roberta Lewandowskiego. Tak źle nie było już dawno
  7. Pijesz sok z ogórków kiszonych? Gratulacje, mamy doskonałe wieści
Mieszkasz w bloku? Szykuj się na nową opłatę, raczej jej nie uniknieszMieszkasz w bloku? Szykuj się na nową opłatę, raczej jej nie uniknieszCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News