BiznesINFO.pl Polska i Świat 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ambasada Niemiec zdecydowała się na symboliczny gest na znak głębokiego bólu i wstydu
Ambasada Niemiec

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ambasada Niemiec zdecydowała się na symboliczny gest na znak głębokiego bólu i wstydu

1 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Niemcy wyrażają skruchę za Powstanie Warszawskie

W sobotę (01.08) przypada 76. rocznica Powstania Warszawskiego, podczas którego polscy żołnierze i cywile walczyli z niemieckim okupantem. Ich celem było wyzwolenie Warszawy, zanim wkroczy do niej Armia Czerwona. Walki trwały dwa miesiące i przyniosły stolicy wielkie straty ludzkie i materialne. Skala ofiar walk powstańczych jest do dziś dyskutowana. Jak podaje Polskie Radio, szacuje się, że w ich wyniku mogło zginąć od 150 do 200 tysięcy osób, w tym jedynie ok. 16 tysięcy żołnierzy.

Około 63 tys. osób zginęło podczas systematycznego mordowania mieszkańców kolejnych dzielnic Warszawy, reszta stała się ofiarą działań bojowych. W akcie odwetu za opór powstańców Niemcy zrównali Warszawę z ziemią. Straty materialne miasta szacuje się na 45,3 mld dolarów. Na znak głębokiego bólu i żalu za dokonane przez wojska nazistowskie zbrodnie ambasada Niemiec zdobyła się w dniu rocznicy powstania na symboliczny gest.

Niemcy opuściły flagę ambasady do połowy masztu

Ambasada Niemiec w Warszawie wydała w sobotę (01.08), w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oświadczenie, w którym poinformowała o opuszczeniu flag niemieckiej ambasady do połowy na znak bólu i żalu za zbrodnie, jakich nazistowska armia dopuściła się w czasie powstania na ludności warszawskiej. Na koncie ambasady na Twitterze pojawiło się zdjęcie dwóch flag - niemieckiej oraz europejskiej - opuszczonych do połowy masztu. Na drugim zamieszczonym zdjęciu uwieczniono moment, w którym chargé d'affaires niemieckiej ambasady składa kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie