BiznesINFO.pl
pixabay, Pexels

pixabay, Pexels

Nie tylko dodatkowe pieniądze, ale także miejsca w żłobkach i przedszkolach. Polski Ład ogłoszony

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polski Nowy Ład ukierunkowany jest przede wszystkim na polskie rodziny i ich wsparcie. Poza dopłatami do mieszkań mogą liczyć także na miejsca w żłobkach i dodatkowe 12 tys. złotych dla swoich pociech. Na czym polegają działania rządu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co będzie można wykorzystać 12 tys. złotych

  • Jakie zmiany szykują się w zakresie żłobków

  • Na co jeszcze mogą liczyć polskie rodziny

Miejsce w żłobku i 12 tys. złotych

Polski Nowy Ład przewiduje szereg usprawnień instytucjonalnych, ale również instrumentów finansowych, które pozwolą rodzinom żyć na wyższym poziomie. Zmiany dotyczą m.in.: budownictwa, mieszkalnictwa, ale także podatków i świadczeń.

Rodziny otrzymają od państwa 12 tys. złotych na drugie dziecko, a gdy trzecie przyjdzie na świat w ciągu trzech lat, kwota ta zostanie podwojona. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów opieki na dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice mogą otrzymać 1 tys. złotych miesięcznie przez lub zdecydować się na 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Przewidziano także możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego dla małżonków w roku, w którym wstąpili sformalizowali swój związek. W zakresie medycyny zapowiedziano ogólnodostępność badań prenatalnych oraz darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV.

Jednakże ogromne zmiany szykują się w przypadku miejsc w żłobkach. "Maluch Plus" ma zostać rozszerzony o ścieżkę dla dużych pracodawców zatrudniających powyżej 250 osób. Wszystko po to, aby ułatwić tworzenie żłobków przyzakładowych.

Rodzina na pierwszym miejscu w Polskim Ładzie

Polski Ład przewiduje dofinansowania dla gmin na budowę żłobków w regionie. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, dzięki tej inicjatywie ma powstać kilkaset nowych żłobków. Jednakże to nie koniec rodzinnej kampanii Zjednoczonej Prawicy.

Rodzice mają uzyskać także możliwość elastyczniejszych możliwości wykonywania pracy z uwagi na konieczność zajmowania się dzieckiem. W urzędach pracy mają zostać stworzone możliwości dla kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Okazuje się, że rząd chce położyć większy nacisk na pracę zdalną w przypadku matek w tych obszarach zawodowych, gdzie jest to możliwe. Ma im to pozwolić na łącznie pracy z obowiązkami domowymi i rodzinnymi.

Ponadto, zostanie stworzone Centrum Dziecka i Rodziny, zainicjowana konwencja międzynarodowa o prawach rodziny. Zmiany w zakresie rodziny obejmą również wymiar sprawiedliwości, gdzie przewidziano usprawnienie mediacji sądowych, alimenty natychmiastowe, a nawet wysokie kary za wykorzystywanie i znęcanie się nad nieletnimi. Rodziny będą mogły liczyć na ułatwienia w zakresie budownictwa i mieszkalnictwa.

Polski Nowy Ład to program Zjednoczonej Prawicy na najbliższe lata. Dzięki temu Polska ma rozwinąć się gospodarczo, społecznie i ekonomicznie. Zmiany obejmują różne gałęzie, jednakże w największym stopniu skupiają się na polskiej rodzinie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >