BiznesINFO.pl
pixabay, Pexels

pixabay, Pexels

Nie tylko dodatkowe pieniądze, ale także miejsca w żłobkach i przedszkolach. Polski Ład ogłoszony

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polski Nowy Ład ukierunkowany jest przede wszystkim na polskie rodziny i ich wsparcie. Poza dopłatami do mieszkań mogą liczyć także na miejsca w żłobkach i dodatkowe 12 tys. złotych dla swoich pociech. Na czym polegają działania rządu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co będzie można wykorzystać 12 tys. złotych

  • Jakie zmiany szykują się w zakresie żłobków

  • Na co jeszcze mogą liczyć polskie rodziny

Miejsce w żłobku i 12 tys. złotych

Polski Nowy Ład przewiduje szereg usprawnień instytucjonalnych, ale również instrumentów finansowych, które pozwolą rodzinom żyć na wyższym poziomie. Zmiany dotyczą m.in.: budownictwa, mieszkalnictwa, ale także podatków i świadczeń.

Rodziny otrzymają od państwa 12 tys. złotych na drugie dziecko, a gdy trzecie przyjdzie na świat w ciągu trzech lat, kwota ta zostanie podwojona. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów opieki na dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice mogą otrzymać 1 tys. złotych miesięcznie przez lub zdecydować się na 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Przewidziano także możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego dla małżonków w roku, w którym wstąpili sformalizowali swój związek. W zakresie medycyny zapowiedziano ogólnodostępność badań prenatalnych oraz darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV.

Jednakże ogromne zmiany szykują się w przypadku miejsc w żłobkach. "Maluch Plus" ma zostać rozszerzony o ścieżkę dla dużych pracodawców zatrudniających powyżej 250 osób. Wszystko po to, aby ułatwić tworzenie żłobków przyzakładowych.

Rodzina na pierwszym miejscu w Polskim Ładzie

Polski Ład przewiduje dofinansowania dla gmin na budowę żłobków w regionie. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, dzięki tej inicjatywie ma powstać kilkaset nowych żłobków. Jednakże to nie koniec rodzinnej kampanii Zjednoczonej Prawicy.

Rodzice mają uzyskać także możliwość elastyczniejszych możliwości wykonywania pracy z uwagi na konieczność zajmowania się dzieckiem. W urzędach pracy mają zostać stworzone możliwości dla kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Okazuje się, że rząd chce położyć większy nacisk na pracę zdalną w przypadku matek w tych obszarach zawodowych, gdzie jest to możliwe. Ma im to pozwolić na łącznie pracy z obowiązkami domowymi i rodzinnymi.

Ponadto, zostanie stworzone Centrum Dziecka i Rodziny, zainicjowana konwencja międzynarodowa o prawach rodziny. Zmiany w zakresie rodziny obejmą również wymiar sprawiedliwości, gdzie przewidziano usprawnienie mediacji sądowych, alimenty natychmiastowe, a nawet wysokie kary za wykorzystywanie i znęcanie się nad nieletnimi. Rodziny będą mogły liczyć na ułatwienia w zakresie budownictwa i mieszkalnictwa.

Polski Nowy Ład to program Zjednoczonej Prawicy na najbliższe lata. Dzięki temu Polska ma rozwinąć się gospodarczo, społecznie i ekonomicznie. Zmiany obejmują różne gałęzie, jednakże w największym stopniu skupiają się na polskiej rodzinie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

lato

Polska i świat

Trendy w technologii – nowości nadchodzącego sezonu

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i świat

Konsekwencje pomysłu Dudy mogą być opłakane. Na emeryturze będziesz głodował

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Ceny gazu szybują do góry. Najgorzej odczują to przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Polska i świat

Rząd nadal majstruje przy fotowoltaice. Chce jednak zachować opusty, ale pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS pójdą do góry. Za wyższe pensje minimalne zapłacą młode firmy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Ruda Śląska: Sprzedaż alkoholu w nocy zakazana w kolejnym mieście. Od wczoraj procentów nie kupisz

Czytaj więcej >