BiznesINFO.pl Finanse Prezes NBP wyjawił swój plan na zatrzymanie kryzysu. Rozwiązanie ma zapewnić stabilizację
youtube.com/Narodowy Bank Polski

Prezes NBP wyjawił swój plan na zatrzymanie kryzysu. Rozwiązanie ma zapewnić stabilizację

11 grudnia 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką taktykę na kryzys obejmuje NBP

  • Jaka jest sytuacja banków w Polsce

  • Czy NBP planuje podnieść stopy procentowe

NBP przedstawia swoje plany na kryzys

Prezes NBP prof. Adam Glapiński, w czwartek udzielał odpowiedzi na pytania dziennikarzy na temat stabilności systemu finansowego, sytuacji gospodarczej i dalszych perspektyw. Zdradził, że stabilność zostanie osiągnięta przez kontynuację strategii skupowania papierów skarbowych i obligacji gwarantowanych.

Skarb Państwa ma realizować plan NBP "tak długo i w takiej ilości, jak to będzie potrzebne" . Prof. Glapiński przyznał, że nie określono "horyzontu planu" , więc Polacy będą mieli wiele okazji, aby zainwestować w państwowe obligacje .

Prezes NBP zaznacza, że celem strategii jest zmiana długoterminowej struktury płynności w bankach, oraz zapewnienie płynności rynku wtórnych papierów wartościowych. Ponadto Bank Centralny liczy, że uda się wzmocnić oddziaływanie obniżonych stóp procentowych.

- Wszystkie te cele - w naszym przekonaniu - zostały dokonane. Nie ma żadnej granicy czasowej stosowania tego instrumentu. Będziemy skupować papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, gwarantowane przez Skarb Państwa tak długo i w takiej ilości, jak będzie to potrzebne na podstawie analizy rynku - mówił prof. Glapiński.

Zdaniem szefa NBP nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych instrumentów finansowych ponad te stosowane obecnie. Jak zaznaczył, w Polsce sytuacja banków jest dosyć dobra, nie ma problemów z płynnością, ani dostępnością kredytów, także tych przeznaczonych dla firm.

NBP przedstawia prognozę na przyszły rok

Prof. Adam Glapiński uważa, że w przyszłym roku sytuacja gospodarcza w Polsce ulegnie znacznej poprawie, co będzie okazją do odrobienia strat. Jego zdaniem spadnie dynamika cen, oraz inflacja za granicą.

- W efekcie, mimo że oczekujemy dodatniego wpływu czynników regulacyjnych na inflację [w Polsce - dop. red.], ceny energii, ceny wywozu śmieci, to dalszego wzrostu cen konsumpcyjnych w przyszłym roku, szybkiego, zasadniczo nie przewidujemy. To będzie niższy poziom, niższy niż w bieżącym i zgodny z celem NBP - mówił prezes Banku Centralnego.

Prezes NBP twierdzi, że obecnie jedyny potrzebny instrument zasilania banków w płynność to kredyt wekslowy . Jednocześnie jego wykorzystanie było i nadal jest dosyć niewielkie.

- Nie odbieramy tego jako niepowodzenia tego instrumentu, tylko jako sygnał, że inne dostępne źródła finansowania są całkowicie wystarczające do prowadzenia akcji kredytowej - mówił prof. Glapiński.

W kwestii wyjątkowo niskich stóp procentowych raczej nie ma co oczekiwać na zmiany. Prezes NBP stwierdził, że ich obecny poziom jest "właściwy" i taki pozostanie jeszcze przez dłuższy czas.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie