BiznesINFO.pl Polska i Świat Najdroższy obraz świata: cena 2019, 2018, 2017, abstrakcja
Biznesinfo.pl

Najdroższy obraz świata: cena 2019, 2018, 2017, abstrakcja

22 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Musianek

Historia sztuki jest długa i niezwykle ciekawa, od klasycznej po współczesną. Świat zna wielu wielkich artystów, takich jak Van Gogh i Picasso. Prace sławnych mistrzów pojawiają się na aukcjach co kilka lat i za każdym razem ustanawiają nowe rekordy. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na posiadanie na własność klasycznej sztuki, największe obrazy wciąż osiągają kolosalne ceny, gdy tylko zmieniają właściciela.

Najdroższy obraz świata: 2017, 2018, 2019… z każdym rokiem dzieła światowego malarstwa stają się coraz cenniejsze

„Meules” Claude'a Moneta (“Stogi”) z 1890 roku sprzedał się na aukcji po zaledwie ośmiu minutach - za ogromną sumę 110,7 miliona dolarów,jak podaje New York Times. Jest to najdrożej sprzedana praca impresjonistyczna. W maju 2018 r. Sotheby's New York pobił własny rekord sprzedaży, sprzedając włoskiemu artyście Amedeo Modiglianiego „Nu couché (sur le côté gauche)” - jeden z najsławniejszych aktów Modiglianiego za 157,2 miliona dolarów. Ale żadne z tych dzieł nie zbliżyło się ceną do tej, za którą został sprzedany obraz Leonardo da Vinci.

Salvator Mundi - najdroższy obraz świata

Salvator Mundi, czyli “Zbawiciel świata” został sprzedany za 450,3 miliona dolarów w 2017 roku. Obraz olejny namalowany na desce o wymiarach ok. 60 cm na 40 cm przedstawia Jezusa Chrystusa ubranego w renesansowe stroje, który unosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, a w lewej dłoni trzyma kryształową kulę symbolizującą ziemię. Leonardo był katolikiem, jednak zawsze w swoich pracach odbiegał od tradycyjnych wizerunków świętych. Niektórzy twierdzą, że była to świadoma próba powiązania ze sobą światów fizycznych i duchowych.

Dzieło zostało namalowane w latach 1506-1513 na zlecenie króla Francji Ludwika XII. Dzieło przechodziło "z królewskich rąk do innych królewskich rąk"; aż do połowy XVIII wieku, kiedy zaginąło. Na początku XX wieku obraz został odnaleziony, jednak od razu zaczęto powątpiewać w jego autentyczność. Potwierdzono ją dopiero w 2008 r. po kilkuletnich badaniach. Mimo to jeszcze niektórzy historycy sztuki uważają, że "Salvator Mundi" to dzieło Bernardino Luiniego, jednego z uczniów Leonarda, a nie samego da Vinciego.

W 2017 roku na aukcji w Nowym Jorku został kupiony przez za rekordową kwotę 450 milionów dolarów.

Najdroższy obraz świata. Abstrakcja warta 140 mld dolarów

Wielu ludzi nie rozumie abstrakcji, jednak za wartością abstrakcyjnego dzieła Jacksona Pollocka przemawia cena, za jaką zostało kupione. W 2006 roku podczas licytacji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s obraz “No. 5” został kupiony przez najprawdopodobniej przez Davida Martineza, finansistę pochodzącego za niebagatelną cenę 140 mld dolarów. Pollock twierdził, że ważniejszy jest akt malowania niż jego efekt, dlatego tworzy w nurcie “action painting” czyli malarstwa gestu polegającym głównie na chlapaniu farbą na leżący na podłodze kawał płótna. Jak widać, nie tylko klasyczne dzieła wyróżniające się detalami, które artysta tworzył latami mogą osiągać horrendalnie wysokie ceny.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie