BiznesINFO.pl Polska i Świat Najbardziej zaawansowane teleskopy na Ziemi zhakowane. Obserwatorium Gemini wyłączone z użytku
TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

Najbardziej zaawansowane teleskopy na Ziemi zhakowane. Obserwatorium Gemini wyłączone z użytku

31 sierpnia 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Obserwatorium Gemini uważa się za jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie. Składające się z dwóch rozlokowanych na dwóch przeciwległych punktach planety teleskopy od 2000 roku dostarczają naukowcom bezcennych informacji na temat Układu Słonecznego, czarnych dziur czy procesu powstawania star. Tak przynajmniej było do niedawna, gdyż infrastruktura obu teleskopów stanowiących system Gemini została skutecznie zaatakowana przez hakerów.

Gemini – jedno z najbardziej zaawansowanych obserwatoriów zhakowane

Gemini składa się z dwóch ponad ośmiometrowych teleskopów optycznych – pierwszy z nich znajduje się na Hawajach, drugi w chilijskich Andach. Razem pozwalają obserwować niemal całość nieba na obu półkulach i są kluczowym narzędziem dla wielu badań naukowych przeprowadzanych przez placówki naukowe na całym świecie . Zastosowanie optyki adaptacyjnej i możliwość obrazowania podczerwonego służy do badań nad kluczowymi w poznawaniu wszechświata zagadnień na czele z antymaterią i supermasywnymi czarnymi dziurami.

Administrujący obserwatorium naukowcy poinformowali, że Gemini stało się ofiarą ataku hakerskiego. Skutkiem tego jest całkowita niedostępność urządzeń i wstrzymanie wszelkich projektów badawczych przeprowadzanych z ich użyciem. Jak dotąd o samym wektorze ataków, jego przebiegu i napastnikach nie udostępniono żadnych informacji. Wiadomo jedynie, że w pierwszej kolejności uzyskano nieautoryzowany dostęp do Gemini North umiejscowionego w wygasłym wulkanie Mauna Kea na Hawajach na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m.

Zatrważające dane na temat przestrzeni kosmicznej. NASA zainwestuje miliony, by sobie z tym poradzić

Nowe obiekty na celowniku hakerów

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest atak typu Advanced Persistent Threat (APT), w którym napastnik długotrwale penetruje infrastrukturę ofiary w celu jej rozpoznania i pozyskania cennych informacji. APT to jeden z najbardziej skomplikowanych wariantów ataku na cyberbezpieczeństwo przeprowadzanych przez najlepiej wykwalifikowane grupy hakerskie , często opłacane przez rządy państw. Choć jak dotąd nie zostało udostępnione potwierdzenie takich informacji, nieoficjalnie mówi się o tym, że obserwatorium zostało zaatakowane w celach wywiadowczych.

Personel obsługujący infrastrukturę Gemini współpracuje już z analitykami ds. cyberbezpieczeństwa i deklaruje, że informacje o ataku będą udostępnione publicznie. Nie można jednak wykluczyć, że transparentność będzie ograniczona za sprawą konieczności zachowania standardów bezpieczeństwa obowiązujących w Gemini. Zwłaszcza że atak rozpoczął się tuż po publikacji przez amerykańskie Narodowe Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa (NCSC) biuletynu , w którym to właśnie organizacje zajmujące się badaniem kosmosu były ostrzegane przed potencjalnymi atakami.

Szeroko zakrojona kampania

Po atakach na Gemini zdecydowano się na wyłączenie także innych placówek, mniejszych, 4,1- metrowych teleskopów Victor M. Blanco oraz Southern Astrophysical Research Telescope . Potwierdzono już, że także ich dotyczyły problemy, jednak nie musi to oznaczać, że one bezpośrednio zostały zaatakowane – odłączenie od potencjalnie spenetrowanej infrastruktury jest standardową procedurą w przypadku ataków Advanced Persistent Threat. Oba teleskopy składające się na obserwatorium Gemini będą wyłączone z użytku do momentu zakończenia dochodzenia.

Wysłali sygnał w kosmos. Odpowiedź nadeszła z odległości prawie 20 miliardów km od Ziemi
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie