BiznesINFO.pl
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Materiały partnera

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

6 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udzielenie kredytu hipotecznego przez bank wiąże się z ryzykiem zaniechania spłaty przez dłużnika. Z tego powodu klientom oferowane są ubezpieczenia, które chronić mają obie strony umowy przed takim stanem rzeczy. Bank otrzymuje należne mu raty, nawet gdy klient nie jest zdolny do ich spłaty. Kredytobiorca zyskuje korzystniejsze warunki umowy oraz pewność, że dług nie urośnie w przypadku jego niezdolności do regulowania zobowiązań.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Czy jego zawarcie jest obowiązkowe i jakie przynosi korzyści?

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obligatoryjne?

Przepisy prawa nie nakładają na kredytobiorców obowiązku zawarcia polisy do kredytu hipotecznego. Decyzja kredytowa podejmowana przez bank nie może być więc determinowana zawarciem umowy ubezpieczenia. W praktyce ta forma ochrony spłaty kredytu jest jednak pożądana przez banki, które w zamian oferują klientom korzystniejsze warunki umowy. Zawarcie polisy jest tym samym dobrowolne - można tego dokonać u kredytodawcy lub w zewnętrznym towarzystwie ubezpieczeniowym.

W przypadku zdecydowania się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego należy pamiętać o cesji na bank. W ten sposób w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego pieniądze z polisy zostaną przekazane bezpośrednio do banku, który udzielił kredytu na zakup nieruchomości. Więcej na temat cedowania ubezpieczenia przeczytasz w poradniku https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jak-ubezpieczyc-mieszkanie-lub-dom-pod-kredyt-z-cesja-na-bank dostępnym bezpłatnie. Zapoznaj się z nim, by wiedzieć więcej na temat ubezpieczenia kredytu hipotecznego.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - istota

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego polega na ochronie spłaty zobowiązania w przypadku pojawienia się zdarzeń, które wpływają na jej przerwanie. Polisa ma za zadanie zapewnić ciągłość spłaty kredytu w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie regulować rat wobec banku. Ubezpieczenie ma określony zakres i może obejmować przypadki, w których kredytobiorca nie jest zdolny do spłaty zobowiązania przez utratę pracy, chorobę, czy śmierć. Jeżeli w trakcie trwania umowy z bankiem wystąpi jedno ze zdarzeń objętych polisą, to ubezpieczalnia przejmuje obowiązek terminowego regulowania rat.

Ubezpieczenie kredytu stanowi popularny produkt finansowy, oferowany przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak wybrać najlepszą polisę? Porównaj oferty ubezpieczalni na stronie www.ubezpieczeniemieszkania.pl wybierając warunki umowy dopasowane do własnych potrzeb. Obok wysokości raty, sprawdzisz także zakres ubezpieczenia, czy rekomendacje dotychczasowych klientów.

Polisa do kredytu i jej przydatność

Zawarcie polisy do kredytu hipotecznego przynosi korzyści obu stronom umowy. Bank zyskuje pewność, że pożyczone środki zostaną zwrócone w terminie. Kredytobiorca korzysta z preferencyjnych warunków kredytowania i zmniejsza ryzyko powstawania zadłużenia w sytuacji, gdy nie jest zdolny do spłaty zadłużenia. Ubezpieczenie kredytu przydaje się zwłaszcza w momencie niezdolności do pracy, utraty zatrudnienia, czy śmierci jednego ze spłacających. Pieniądze wpływają terminowo na konto banku, a zadłużenie maleje zgodnie z harmonogramem spłaty.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi ochronę spłaty kredytu. Kredytobiorca niezdolny do spłaty zobowiązania nie musi obawiać się narastającego długu, ponieważ raty kredytu spłaca ubezpieczalnia. Zawarcie polisy jest dobrowolne, jednak w praktyce bardzo pożądane przez banki.

Tekst zewnętrzny

Tagi:

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot)

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Sprawdź, czy się załapiesz

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Finanse

Wydłużenie wakacji kredytowych. Premier nie wyklucza takiej opcji

Czytaj więcej >

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >