BiznesINFO.pl
Pieniądze

EAST NEWS

Na czternastą emeryturę trzeba poczekać. ZUS wyjaśnia

14 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Od 25 sierpnia ZUS będzie wypłacał czternastki dla emerytów. Niektórzy jednak będą musieli zaczekać na pieniądze nawet do października. ZUS podaje terminy i wyjaśnia. 

Czternasta emerytura, kryteria otrzymania

- Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln świadczeniobiorców ZUS – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czternastki otrzymają osoby, które dostają emeryturę lub rentę w wysokości nie przekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku wyższej kwoty obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”, w takim przypadku kwota czternastki zostanie zmniejszona o różnicę między wypłaconą emeryturą a kwotą wymienioną w ustawie. Czternastki nie otrzymają osoby, które otrzymują 4188, 44 zł lub więcej. 

W 2022 roku kwota 14 emerytury wyniesie 1338,44 zł brutto, a więc 1217,98 zł “na rękę”. Otrzymają ją tylko osoby, których podstawowa emerytura nie przekracza kwoty 2900 zł. Osoby, które dostają wyższą emeryturę, mogą liczyć na “czternastki” pomniejszone o różnice między własnym świadczeniem a kwotą 2900 zł brutto.

Terminy wypłat “czternastki”

Czternasta emerytura przyznawana jest z urzędu, oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby ją otrzymać. Kwota ta jest również wolna od potrąceń i nie wlicza się do dochodu, zatem nie ma wpływu na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc czy wsparcie.

Czternastki będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. Kolejne terminy to kolejno 1, 5,6,10,15 i 20 września.

ZUS wyjaśnia, kto otrzyma czternastą emeryturę później. Osoby w systemie mundurowym oraz te, które otrzymują zasiłki i świadczenia przedemerytalne otrzymają czternastkę we wrześniu.

Natomiast osoby ubezpieczone w KRUS, które otrzymują wypłaty rzadziej niż raz na miesiąc, dostaną dodatkową emeryturę w październiku. 

Tagi:

emeryturaCzternasta emerytura

Magdalena MadońAutor

Magdalena Madoń

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Ceny energii elektrycznej wzrosną nawet o 100 %. Prognozy na 2023 rok

Czytaj więcej >

Finanse

Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od deszczu. Zapłaci go więcej osób

Czytaj więcej >

Finanse

Do Sejmu weszła nowa ustawa. Pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy kredytobiorcom na wpisie do księgi wieczystej

Czytaj więcej >

Finanse

Aż 12 banków zapowiedziało weekendowe przerwy. Klienci będą mieli masę trudności

Czytaj więcej >