Cinema CIty, Helios, Multikino - gdzie obejrzymy film?
No machine-readable author provided. Zuska assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Autor Wiktoria Pękalak - 12 Lutego 2021

Multikino, Helios czy Cinema City? Które kina się dzisiaj otwierają?

Kina od dzisiaj będą mogły ponownie się otworzyć. To dzień, na który czekało mnóstwo kinomanów spragnionych oglądania filmów na wielkim ekranie. Możliwe jednak, że nie każde kino się dziś otworzy. Multkino, Helios, Cinema City - który multipleks będzie otwarty? I co z kinami studyjnymi?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy otworzą się kina
  • W jakich kinach będzie można obejrzeć film
  • Czy Multikino, Cinema City albo Helios będą otwarte

Multkino, Helios, Cinema City - gdzie obejrzymy film?

Dzisiaj otwierają się kina, teatry, filharmonie i opery, a także domy i ośrodki kultury prowadzące działalność kinowo-teatralną i wystawienniczą i do 28 lutego mają działać zgodnie z wymogami sanitarnymi takimi jak: "udostępnianie widzom lub słuchaczom 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni); zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni; zapewnienie, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienie, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków".

Multikino

Multikino S.A. do tej pory nie podjęło decyzji o ponownym otwarciu, ponieważ jak tłumaczy, musi najpierw "zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad, na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie".

W komunikacie udostępnionym PAP, Multikino podkreśliło też: "Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji. Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin".

Cinema City

Cinema City także w dalszym ciągu nie wie, czy otworzy się w lutym. Podobnie jak Multikino, sieć przekazała, że decyzja o ponownym otwarciu "wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi rządu ws. wyznaczonego reżimu sanitarnego".

"Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej - to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji" - napisało kino w oświadczeniu.

Helios

Kino Helios w dalszym ciągu pozostanie zamknięte. Tomasz Jagiełło, prezes Helios S.A. wytłumaczył w stanowisku przesłanym PAP, że "ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją" i "nie ma możliwości przeprowadzenia jej warunkowo na dwa tygodnie".

"To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum ok. czterech tygodni" - dodał.

Kina studyjne

Miłośnicy kin studyjnych mają wielkie powody do radości, ponieważ wiele miejsc zadeklarowało, że będzie przyjmować kinomanów spragnionych nowych filmów.

W Warszawie na pewno otworzy się kino Muranów. "Bardzo cieszymy się, że w końcu będziemy mogli zaprosić do nas widzów. Oczywiście, wolelibyśmy wiedzieć o możliwości otwarcia z większym wyprzedzeniem, ale ostatni rok pokazał, że wszystko może się wydarzyć i trzeba być elastycznym. Każde kino jest w trochę innej sytuacji, są obiekty o różnych profilach. M.in. dlatego, że Muranów prowadzony jest przez firmę dystrybucyjną Gutek Film, możemy grać nowe tytuły i mamy do nich dostęp. W repertuarze znajdzie się sporo atrakcyjnych premier i przed-premier - także od innych dystrybutorów. Mamy nadzieję, że po dwóch tygodniach sytuacja okaże się na tyle stabilna, że będziemy mogli funkcjonować na stałe" - przekazał PAP Jakub Gutek z kina Muranów.

Otworzy się także prowadzone przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny - Kino Iluzjon. Kinga Zabawska, kierowniczka kina podkreśliła, że pracownicy bardzo ucieszyli się z ponownego otwarcia kin.

"Tęsknimy za naszymi widzami i doświadczeniem oglądania filmów na wielkim ekranie w sali kinowej. Mamy gotowy repertuar. Będziemy stosować się do wszystkich wytycznych rządu odnośnie bezpieczeństwa" - przekazała.

Podobnie będzie w Krakowie - tam też otworzą się kina studyjne. Od 12 lutego widzowie będą mogli wybrać się do takich placówek jak Kino Kijów, Kino Pod Baranami, Sfinks, Agrafka, KIKA KinoKawiarnia czy Mikro.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News