BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Morawiecki być może wróci na dawne stanowisko

27 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Morawiecki typowany jest na jednego z trzech kandydatów na stanowisko ministra finansów. Szefowi rządu już wcześniej udawało się łączyć te dwie funkcje.

Morawiecki znów będzie ministrem finansów?

Morawiecki wymieniany jest jako jeden z trzech kandydatów na stanowisko szefa resortu finansów, które niedługo zostanie puste. Marian Banaś, obecny minister finansów, prawdopodobnie zostanie w czwartek wybrany przez Sejm na szefa Najwyższej Izby Kontroli. Banaś przez wiele lat pracował w NIK, więc jego wybór wydaje się formalnością.

Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", wśród możliwych kandydatów na te stanowisko ministra finansów pojawiają się m.in. nazwiska dwóch wiceministrów tegoż resortu: Leszka Skiby i Tadeusza Kościńskiego. Trzecim kandydatem jest właśnie Mateusz Morawiecki, który kierował już Ministerstwem Finansów w rządzie Beaty Szydło, potem swoim. Według informatorów dziennika, szanse rozkładają się 40-60 z przewagą dla któregoś z wiceministrów.

Leszek Skiba, specjalista w zakresie makroekonomii, był już wiceministrem finansów w rządzie Beaty Szydło. Wcześniej pracował w Narodowym Banku Polskim. Zaś Tadeusz Kościński był wiceministrem w resorcie rozwoju w rządzie Beaty Szydło. Potem przeszedł do resortu przedsiębiorczości i technologii. Wcześniej piastował stanowisko dyrektora w Banku Zachodnim WBK.

Problematyczny resort

Nowy minister finansów będzie już będzie już czwartym na tym stanowisku w rządzie Mateusza Morawieckiego, czyli w ciągu niespełna dwóch lat. W kuluarach mówi się, że partii rządzącej coraz trudniej jest przyciągać wartościowych ludzi. "Pancerny Marian" wytrwał tylko kilka miesięcy. Jego poprzedniczka Teresa Czerwińska również zajmowała stołek niezbyt długo. Powodem jej odejścia miał być fakt, że wyraziła niezgodę na realizowanie piątki Kaczyńskiego. Miała odejść po tym, jak zdała sobie sprawę, że w budżecie nie ma wystarczających pieniędzy na spełnienie wszystkich obietnic PiS-u.

Nowy szef resortu finansów będzie mógł cieszyć się tą funkcją tylko przez najbliższe tygodnie. Po wyborach, niezależnie od ich wyników, powołany zostanie nowy rząd. I stanowiska zostaną przydzielone na nowo.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >