BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Morawiecki być może wróci na dawne stanowisko

27 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Morawiecki typowany jest na jednego z trzech kandydatów na stanowisko ministra finansów. Szefowi rządu już wcześniej udawało się łączyć te dwie funkcje.

Morawiecki znów będzie ministrem finansów?

Morawiecki wymieniany jest jako jeden z trzech kandydatów na stanowisko szefa resortu finansów, które niedługo zostanie puste. Marian Banaś, obecny minister finansów, prawdopodobnie zostanie w czwartek wybrany przez Sejm na szefa Najwyższej Izby Kontroli. Banaś przez wiele lat pracował w NIK, więc jego wybór wydaje się formalnością.

Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", wśród możliwych kandydatów na te stanowisko ministra finansów pojawiają się m.in. nazwiska dwóch wiceministrów tegoż resortu: Leszka Skiby i Tadeusza Kościńskiego. Trzecim kandydatem jest właśnie Mateusz Morawiecki, który kierował już Ministerstwem Finansów w rządzie Beaty Szydło, potem swoim. Według informatorów dziennika, szanse rozkładają się 40-60 z przewagą dla któregoś z wiceministrów.

Leszek Skiba, specjalista w zakresie makroekonomii, był już wiceministrem finansów w rządzie Beaty Szydło. Wcześniej pracował w Narodowym Banku Polskim. Zaś Tadeusz Kościński był wiceministrem w resorcie rozwoju w rządzie Beaty Szydło. Potem przeszedł do resortu przedsiębiorczości i technologii. Wcześniej piastował stanowisko dyrektora w Banku Zachodnim WBK.

Problematyczny resort

Nowy minister finansów będzie już będzie już czwartym na tym stanowisku w rządzie Mateusza Morawieckiego, czyli w ciągu niespełna dwóch lat. W kuluarach mówi się, że partii rządzącej coraz trudniej jest przyciągać wartościowych ludzi. "Pancerny Marian" wytrwał tylko kilka miesięcy. Jego poprzedniczka Teresa Czerwińska również zajmowała stołek niezbyt długo. Powodem jej odejścia miał być fakt, że wyraziła niezgodę na realizowanie piątki Kaczyńskiego. Miała odejść po tym, jak zdała sobie sprawę, że w budżecie nie ma wystarczających pieniędzy na spełnienie wszystkich obietnic PiS-u.

Nowy szef resortu finansów będzie mógł cieszyć się tą funkcją tylko przez najbliższe tygodnie. Po wyborach, niezależnie od ich wyników, powołany zostanie nowy rząd. I stanowiska zostaną przydzielone na nowo.

Nowy szef resortu finansów będzie mógł cieszyć się tą funkcją tylko przez najbliższe tygodnie. Po wyborach, niezależnie od ich wyników, powołany zostanie nowy rząd. I stanowiska zostaną przydzielone na nowo.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >