BiznesINFO.pl
Mirosław Handke nie żyje fot. wikimedia.org/Arivumathi

wikimedia.org/Arivumathi

Mirosław Handke nie żyje. Twórca gimnazjów miał 75 lat

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nie żyje Mirosław Handke, były minister edukacji narodowej. To za jego czasów weszła w życie reforma edukacji zgodnie z którą wprowadzono gimnazja. Profesor Handke miał 75 lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zmarł Mirosław Handke, były minister edukacji narodowej

  • W jakim okresie Handke pełnił urząd ministra

  • Dlaczego Handke pożegnał się z resortem

Nie żyje Mirosław Handke

Nie żyje Mirosław Handke, były minister edukacji narodowej, a także rektor Akademii Górnico-Hutniczej w Krakowie. Tę smutną informację potwierdziła w rozmowie z Onetem rzeczniczka uczelni.

Mirosław Handke pełnił urząd ministra edukacji narodowej od października 1997 roku do lipca 2000 roku w rządzie Jerzego Buzka.

Handke zostanie zapamiętany przede wszystkim jako autor reformy oświaty, która weszła w życie od 1 września 1999 roku. Była to jedna z czterech wielkich reform rządu tworzonego przez koalicję AWS-UW, obok reformy samorządowej, emerytalnej, a także reformy służby zdrowia.

Mirosław Handke - twórca gimnazjów i polityk z honorem

Reforma oświaty zakładała m.in. wprowadzenie 3-letnich gimnazjów, w związku czym nastąpił po ponad 30-latach kres dwustopniowej nauki zgodnie z którą po 8-latach podstawówki uczniowie kontynuowali naukę w liceum bądź w technikum czy szkole zawodowej.

Ponadto Handke współtworzył projekt nowych egzaminów maturalnych, które zastąpiły egzaminy na studia.

Mirosław Handke podał się do dymisji w lipcu 2000 roku po tym jak przyznał, że pomylił się w naliczaniu podwyżek wynikających z Karty Nauczyciela, wskutek czego samorządy otrzymały niewystarczającą subwencję oświatową na ten cel. Handke podkreślał, że czuje się odpowiedzialny za błędy w obliczeniach i dlatego złożył honorową rezygnację. Premier Jerzy Buzek dymisję przyjął i na nowego ministra mianował Edmunda Wittbrodta.

Po odejściu z resortu Handke poświęcił się pracy naukowej. Onet.pl przypomina, że były minister był autorem dwóch podręczników akademickich, pięciu książek i ponad 150 publikacji naukowych z dziedziny chemii krzemianów i spektroskopii. Oprócz tego pisał publikacje o tematyce społeczno-politycznej i edukacyjnej.

Mirosław Handke do końca krytykował likwidację gimnazjów

W 2019 r. prezydent Andrzej Duda nadał byłemu ministrowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wprowadzone w związku ze wspomnianą reformą gimnazja przetrwały dokładnie 20 lat. Zgodnie z reformą edukacji minister Anny Zalewskiej przywrócono wcześniejszy dwustopniowy model nauki.

Handke był krytykiem tej reformy i publicznie bronił istnienia gimnazjów. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" z 2019 roku ubolewał nad faktem, że od czasów Romana Giertycha na czele resortu edukacji stawali politycy dla których ważniejsze od dobra edukacji było "utrzymanie władzy dla swojej partii".

Mirosław Handke miał 75 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >