Minister zdrowia o luzowaniu obostrzeń
praca własna
Autor Maria Glinka - 9 Maja 2020

Polska może mieć nowy sposób znoszenia restrykcji. Miliony Polaków do normalności mogłoby wrócić szybciej od reszty

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zastanawia się nad wdrożeniem nowego modelu zmniejszania restrykcji. Znoszenie obostrzeń miałoby dotyczyć poszczególnych regionów, a nie jak do tej pory – całej Polski. Rozważania te są podyktowane trudną sytuacją epidemiczną na Śląsku. Sprawiłoby to, że miliony Polaków z regionów szybciej znoszących restrykcje do normalności wróciłoby szybciej niż reszta.

Minister zdrowia zadecyduje w sprawie dalszego luzowania obostrzeń

Minister zdrowia Łukasz Szumowski rozważa wprowadzenie modyfikacji względem pierwotnego planu znoszenia obostrzeń. Zdaniem szefa resortu trzeba zastanowić się nad kolejnymi działaniami z uwagi na duże dysproporcje w liczbie zachorowań między konkretnymi regionami.

„Przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same – wyznał minister zdrowia, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0Czytaj dalej

Co z kolejnymi etapami?

W wypowiedzi Łukasz Szumowski odniósł się także do wyczekiwanego przez wielu obywateli i przedsiębiorców otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Minister zdrowia przekonywał, że podstawowym kryterium uruchomienia placówek będzie dynamika rozwoju pandemii, ale nie wyklucza wcześniej wspominanej daty 18 maja. Chcielibyśmy, żeby - w reżimie sanitarnym oczywiście - gastronomia i ewentualnie usługi powoli odmrażać - wyznał minister zdrowia.

Szanse na ponowne otwarcie restauracji i niektórych usług w połowie maja widzi również wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. „Wspólnie przygotowujemy protokoły bezpieczeństwa z nowymi standardami. Mamy nadzieję, że w podobnym czasie jak do fryzjera, będziemy mogli pójść do restauracji” – oznajmiła szefowa resortu.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść po weekendzie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zatrważające słowa Krystyny Pawłowicz ws. przyszłości naszego kraju. Wzywa do modlitwy, o co chodzi?

Śląsk głównym epicentrum pandemii w Polsce

W tym tygodniu minister zdrowia poinformował o gwałtownym wzroście liczby zachorowań na Śląsku. Tylko w ubiegły piątek stwierdzono tam 179 nowych przypadków infekcji koronawirusem. Głównym miejscem, w którym migruje patogen są kopalnie, choć przedstawiciele władzy zwracają uwagę, że wirus rozprzestrzenił się także poza nie. Wobec trudnej sytuacji epidemicznej w tym regionie zostanie wzmocniona kontrola sanitarna poprzez „częstsze pobieranie wymazów” – oznajmił minister zdrowia.

W województwie śląskim zainfekowanych jest łącznie 3323 osób. Na drugim miejscu plasuje się Mazowsze z wynikiem o ponad 500 zakażeń mniejszym – 2731. Mimo największej liczby infekcji to województwo mazowieckie jest regionem, w którym walkę z COVID-19 przegrało najwięcej pacjentów (219). Na Śląsku zmarło jak dotąd 149 osób.

Resort rozwoju zabrał głos w sprawie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już niedługo otwarciaResort rozwoju zabrał głos w sprawie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już niedługo otwarciaCzytaj dalej

W Polsce są również obszary, w których liczba zachorowań jest zdecydowanie niższa - progu 100 infekcji nie przekroczyło województwo lubuskie (92, 0 zgonów). Równie optymistycznie wygląda sytuacja na Warmii i Mazurach, gdzie na COVID-19 zachorowało do tej pory 160 osób, a zmarła zaledwie jedna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szumowski nie wyklucza powrotu restrykcji. Znów będziemy musieli siedzieć w domu?
  2. Krzysztof Jackowski przestraszony swoją wizją na rok 2020. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejny zakaz w Polsce przedłużony. Polacy będą wściekli

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News