Mieszkania w Polsce cieszą się rosnącą popularnością wśród cudzoziemców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Grudnia 2020

Cudzoziemcy coraz częściej kupują mieszkania w Polsce. Na czele dwie sąsiednie nacje

Mieszkania w Polsce stanowią nie lada gratkę dla cudzoziemców. Najczęściej nieruchomości w Polsce kupują Ukraińcy i Niemcy. Największą popularnością cieszą się mieszkania w nadmorskich i górskich kurortach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie trendy panują na rynku nieruchomości w Polsce,
  • Kto kupuje najwięcej polskich mieszkań,
  • Jak przedstawia się sprzedaż mieszkań w Polsce na przestrzeni lat.

Atrakcyjne mieszkania w Polsce

Mieszkania w Polsce cieszą się coraz większą popularnością wśród cudzoziemców. Według danych z raportu serwisu GetHome.pl, na które powołuje się portal Bankier, w 2019 r. cudzoziemcy kupili w Polsce blisko 8,5 tys. mieszkań. Jedna trzecia z nich trafiła w ręce obywateli Ukrainy.

Zainteresowanie mieszkaniami w Polsce jest coraz większe. W 2019 roku cudzoziemcy kupili o 20,5 proc. mieszkań więcej niż w roku wcześniejszym.

Łącznie osoby z zagranicy kupiły 8487 nieruchomości o średniej powierzchni 57,5 mkw. Zainteresowaniem cieszą się także lokale użytkowe, których w 2019 roku sprzedano 2484, co oznacza wzrost w wysokości 15,3 proc. r/r.

Wielki wzrost zainteresowania uwidacznia się jeszcze bardziej, gdy porównany dane z większego zakresu czasowego. W ciągu dwóch lat – od 2017 r. do 2019 r. – liczba mieszkań kupionych w Polsce przez cudzoziemców wzrosła o 76 proc., a jeśli spojrzymy na dane z sześciu lat - o 175,3 proc.

Najwięcej mieszkań kupują Ukraińcy

Ogromny udział wśród osób kupujących mieszkania w Polsce stanowią Ukraińcy. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji to właśnie nasi wschodni sąsiedzi kupują najwięcej polskich nieruchomości. W samym 2019 roku obywatele Ukrainy kupili 3121 mieszkań o łącznej powierzchni 160,7 tys. mkw.

Bankier zauważa, że najgwałtowniejszy wzrost obserwuje się po 2015 roku, kiedy Ukraińcy zaczęli masowo przyjeżdżać do Polski. Wówczas liczba kupowanych przez nich mieszkań wzrosła aż pięciokrotnie - z 627 do 3121.

Cudzoziemcy ze wschodu są w tej chwili niezwykle ważnym klientem na rynku nieruchomości. Obywatele trzech największych państw znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Polski (Rosji, Ukrainy i Białorusi) kupili w 2019 r. łącznie 3967 mieszkań, czyli o 34,3 proc. (1014 mieszkań) więcej niż rok wcześniej. To aż o 334 proc. więcej jeśli porównamy te dane z tymi z 2015 roku.

Nie tylko mieszkania

Zainteresowanie Ukraińców polskimi nieruchomościami nie ogranicza się jedynie do mieszkań. Nasi wschodni sąsiedzi kupują także grunty, na które muszą mieć jednak wciąż zezwolenia z MSWiA, przypomina Bankier.

Według danych resortu, w 2019 r. obywatelom Ukrainy wydano 270 zezwoleń na zakup łącznie 53,3 hektarów ziemi. Głównym celem, jaki podawali kupcy była potrzeba zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. W niedzielę blokada Warszawy. Znów wyjdą na ulice
  2. Błaszczykowski nie pojedzie na Euro? Pilny komunikat Brzęczka
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz
Ważny komunikat dla dzieci i rodziców. Resort podał datę powrotu do szkołyWażny komunikat dla dzieci i rodziców. Resort podał datę powrotu do szkołyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News