Marlena Maląg przewiduje dwucyfrowe bezrobocie pod koniec 2020 r.
Unsplash/Marten Bjork
Autor Maria Glinka - 2 Kwietnia 2020

Minister pracy ma fatalne wieści. Ujawniła odsetek bezrobotnych na koniec 2020 roku

Marlena Maląg przewiduje, że liczba bezrobotnych przekroczy próg miliona osób pod koniec 2020 r. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która odbiera miejsca pracy tysiącom Polaków. W związku z planowanymi redukcjami w zatrudnieniu w poszczególnych firmach resort spodziewa się znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

Marlena Maląg: „na razie nie ma dużego wzrostu”

Marlena Maląg zaprezentowała wstępne analizy resortu pracy na temat stanu bezrobocia w Polsce. Wczoraj odnotowano 920 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych, więc „na razie nie notujemy dużego wzrostu” – oświadczyła szefowa MRPiPS na antenie Polskiego Radia 24.

Minister przyznała, że informacje na temat osób niepracujących są zbierane każdego dnia i na ich podstawie można wysnuć wniosek, że „tąpnięcie będzie widoczne w statystykach pod koniec kwietnia” – podaje bankier.pl.

Wszystko dlatego, że to w kwietniu i maju będzie przybywało najwięcej bezrobotnych – redukcję zatrudnienia planuje ok. 66,5 proc. firm ankietowanych przez Pracodawców RP.

Pod koniec roku bezrobocie może być dwucyfrowe

Długoterminowe analizy resortu wskazują, że pod koniec roku bez pracy może być nawet 1,4 mln Polaków. Pierwszy raz od lat bezrobocie podskoczy niemal dwukrotnie w tak krótkim czasie i osiągnie dwucyfrowy wynik – eksperci szacują, że z obecnych 5,5 proc. stopa bezrobocia wzrośnie do 9-10 proc.

Maląg zaznaczyła, że resort stale monitoruje krzywą zachorowań, która „niedługo powinna zacząć spadać i wtedy też siła gospodarki będzie większa”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Rozwiązanie: tarcza antykryzysowa

Szefowa resortu podkreśliła, że państwo jest gotowe na walkę ze skutkami pandemii dzięki tarczy antykryzysowej. Rozwiązania w niej zawarte stanowią „pomoc zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, aby przetrwać ten trudny okres jak najłagodniej, aby potem gospodarka mogła ruszyć pełnym pędem” – oznajmiła na antenie radiowej.

Pakiet rządowych działań społeczno-gospodarczych, który wzbudza wiele kontrowersji w ostatnim czasie, ma na celu wsparcie służby zdrowia i zminimalizowanie negatywnych skutki pandemii, przede wszystkich tych o charakterze finansowym. Katalog rozwiązań przewiduje m.in. zwolnienia z płacenia ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm i samozatrudnionych.

Pilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuPilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuCzytaj dalej

W ramach tarczy antykryzysowej mają być wypłacane jednorazowe świadczenia postojowe i dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników. Na mocy nowych przepisów ma dość do przedłużenia kredytów obrotowych dla firm i niekarania za opóźnienia w przetargach publicznych.

Mimo szerokich założeń tarcza antykryzysowa znalazła się pod ostrzałem krytyki zarówno opozycji, jak i związkowców z branży medycznej, którzy oceniają ją jako „antypracowniczą, antyzdrowotną i antyludzką”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News