BiznesINFO.pl
PHOTO ARTUR BARBAROWSKI / SE / EAST NEWS KRAKOW POLICJANCI Z RUCHU DROGOWEGO KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W KRAKOWIE RAZEM Z ITD I INSPEKTORAMI Z URZEDU MARSZALKOWSKIEGO I SKARBOWEGO PRZEPROWADZILI SZEROKO ZAKROJONE DZIALANIA MAJACE NA CELU UJAWNIENIE NIEPRAWIDLOWOSCI W FUNKCJONOWANIU PRZEWOZNIKOW TYPU BUS N/Z KONTROLE BUSOW 19 / 10 / 2010 POLICJA UKS ITD UM BUS BUSIARZE PRZEWOZNIK GRZYWNA MANDAT STAN TECHNICZNY AUTO SAMOCHOD POJAZD wszystkie zdjecia na http://agencja.se.com.pl

ARTUR BARBAROWSKI/East News

Mandat dostaniesz teraz nawet za najbardziej absurdalne wykroczenia. Wiadomo już co grozi kierowcom

10 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Choć obostrzenia dotyczące przemieszczania się samochodem nie są tak dotkliwe jak wiosną, wciąż obowiązują restrykcje, które nie ułatwiają życia podróżującym i mogą zakończyć się dla kierowcy mandatem. Przypominamy czego nie wolno, a na co już można sobie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jeszcze przez tydzień obowiązywać będzie narodowa kwarantanna

  • Co wolno, a czego nie wolno podczas jazdy samochodem

  • Dlaczego obecne zasady uderzają w ekipy remontowe

Za co mandatu już nie ma?

Jeszcze przez tydzień obowiązywać będzie ogłoszona przez rząd przed świętami tzw. narodowa kwarantanna. Wprowadzone w związku z nią restrykcje dotyczą m.in. zakazu organizowania imprez i spotkań powyżej pięciu osób, w znaczący sposób ograniczono również działalność hoteli, siłowni i klubów fitness, ogłoszono również zamknięcie stoków. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że większość obostrzeń będzie przedłużona.

Nieco mniej w ostatnim czasie mówi się o obostrzeniach dotyczących podróżowania samochodem. Być może wynika to z faktu, że nie są one tak ostre jak podczas wiosennej pierwszej fali pandemii, ale warto podkreślić, że niektóre przepisy mogą utrudnić życie podróżującym.

Zacznijmy jednak od pozytywów, bo jeśli przypomnieć sobie to, co działo sie wiosną zeszłego roku, to rzeczywiście mamy ogromny postęp. Przypomnijmy, że wówczas przemieszczanie autem musiało mieć istotne uzasadnienie (np. praca, czy wizyta u lekarza), a przedmiotem ogólnonarodowej dyskusji była kwestia tego, czy pilną potrzebą uzasadniającą podróż samochodem jest udanie się na wymianę opon.

Tym razem zakaz przemieszczania się autem miał charakter epizodyczny i dotyczył jedynie Sylwestra, kiedy to w godzinach 19.00 – 6.00 rano mieliśmy godzinę policyjną i również za jazdę autem w tych godzinach trzeba było liczyć się z mandatem. Na co dzień zakazu nie ma i w przypadku zatrzymania nie zostanie nam postawione pytanie o to, w jakim celu podróżujemy.

Być może nie wszyscy wiedzą, ale za sprawą wprowadzonego pod koniec roku rozporządzenia nie jest już konieczne podróżowanie w maseczkach, nawet gdy towarzyszą nam osoby, z którymi nie mieszkamy na co dzień. To oznacza, że np. podwożąc kolegę czy koleżanką z pracy bądź do pracy, nie musimy już panikować, że zapomnieliśmy o maseczce i w przypadku zatrzymania przez policję grozi nam mandat.

Limity podróżujących mogą skutkować mandatem

Nie oznacza to, że nie ma już ograniczeń w podróżowaniu samochodem, których nieprzestrzeganie może grozić mandatem. To najistotniejsze wiąże się z limitem osób, które mogą przebywać w aucie i dotyczy to większych pojazdów, które mogą pomieścić osiem – dziewięć osób. Jak przypomina serwis moto.pl na pokład takiego pojazdu mogą obecnie wejść maksymalnie cztery osoby.

Co prawda limity te nie dotyczą osób, które ze sobą mieszkają, co jest dobrą wiadomością dla większych rodzin, ale mogą być utrudnieniem np. dla podróżujących ze sobą w celach zawodowych np. ekip remontowych, czy statystów, którzy dotychczas na ogół w większych grupach wyjeżdżali na plan zdjęciowy. 

– Mamy świadomość, że różne restrykcje związane z przemieszczaniem się mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co jednak mają zrobić np. ekipy remontowe, które podróżują do miejsca pracy 9-osobowym busem? Czy zdecydowanie się na dojazd dwoma niewielkimi samochodami osobowymi, w których pracownicy będą siedzieć bardzo blisko siebie, będzie dla nich bezpieczniejsze? – komentuje dla serwisu autodziennik. Pl Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Inne utrudnienia dla kierowców mają związek z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust i tu może dojść już do absurdalnych sytuacji. Jak już wspomniano nie jest on już konieczny w samochodzie, ale musimy o nim pamiętać, gdy zatrzymujemy się na stacji benzynowej by zatankować. Gdy kierowca skusi się na kawę czy hot doga nie będzie mógł niestety spożywać go na stacji paliw, ale w samochodzie. Inaczej zostanie ukarany mandatem. O maseczce trzeba również pamiętać podczas wizyty w warsztacie czy u wulkanizatora.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >