By Cordylus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48529052
By Cordylus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48529052
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Kwietnia 2020

Pandemia jedno, a majówka drugie. Obostrzenia zostaną nadwyrężone, spodziewają się najgorszego

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że przed weekendem Polacy będą szturmować sklepy w poszukiwaniu piknikowych produktów. W sklepach może zabraknąć ketchupu, kiełbasek, chipsów, lodów i piwa - wynika z danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Majówka za pasem. Sklepy przeżyją oblężenie

W ostatnich tygodniach na zakupach królowały tzw. produkty survivalowe. Mąki, kasze, makarony czy ryż były wykupywane na pniu. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, ostatnio sytuacja się ustabilizowała. Polacy zaczęli kupować to co zwykle, co pokazały dane zakupowe sprzed Wielkanocy. Tak samo może być teraz - majówka upłynie pod znakiem ulubionych, piknikowych produktów.

Z danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia wynika, że w trakcie majówki konsumenci wrócą do swoich tradycyjnych nawyków, choć epidemia koronawirusa może zmniejszyć skalę, w jakiej się to wydarzy. Co będą kupować Polacy na majówkę?

Zaczęło się właśnie dzisiaj i potrwa do końca tygodnia. Jeśli cię zatrzymają, nie będzie ci do śmiechuZaczęło się właśnie dzisiaj i potrwa do końca tygodnia. Jeśli cię zatrzymają, nie będzie ci do śmiechuCzytaj dalej

Majówka to czas chipsów i piwa

Można to sprawdzić na podstawie danych z ubiegłego roku. W tygodniu przed majówką o 29 proc. wzrosła sprzedaż ketchupu, o 22 proc. pieczywa, a o 60 proc. więcej kupowaliśmy parówek i serdelków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

Przed majówką odnotowano także 42-procentowy skok sprzedaży piwa, a o 40 proc. wzrosła sprzedaż wody mineralnej. Ale jeszcze większy wzrost zanotowały chipsy- aż o 104 proc. Najbardziej wzrosła sprzedaż lodów, bo o 110 proc.

Polacy masowo kupują, bo inaczej możliwa kara na 10 tys. zł. Jeden produkt z 20-krotnym wzrostem sprzedażyPolacy masowo kupują, bo inaczej możliwa kara na 10 tys. zł. Jeden produkt z 20-krotnym wzrostem sprzedażyCzytaj dalej

Majówka wpłynie na łamanie restrykcji? Kalendarz nie sprzyja

Nadchodząca majówka może doprowadzić do łamania ograniczeń wprowadzonych przez rząd. Ludzie chcą się zrelaksować, a podczas majówki łatwo zapomnieć o tym, w jakiej jesteśmy sytuacji. Ale wiele może zależeć także od pogody i kalendarza, który w tym roku nie jest zbyt korzystny. Majówka potrwa de facto od piątku do niedzieli.

- Znacznie większa sprzedaż piwa, lodów czy wody przed majówką wiąże się jednak nie tylko z długim weekendem, ale również z wyraźną poprawą pogody. Im lepsze prognozy, tym większe prawdopodobieństwo, że majówkę spędzimy na świeżym powietrzu i sięgniemy po wspomniane kategorie - wyjaśnia Nina Zatka, analityk Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

GW: Antonow dostarczył ich miliony, ale są bezużyteczne. Też masz powody do wściekłościGW: Antonow dostarczył ich miliony, ale są bezużyteczne. Też masz powody do wściekłościCzytaj dalej

Czy sytuacja epidemiczna zatrzyma Polaków i wpłynie na wybory zakupowe w tym roku? - Tego nie możemy być pewni, ponieważ już Wielkanoc pokazała nam, że bez względu na okoliczności, jesteśmy bardzo silnie przywiązani do zwyczajów i tradycji, co bezpośrednio przekłada się na nasze zakupy - mówi Nina Zatka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News