BiznesINFO.pl
Łóżeczka dziecięce z wadami

Pexels/Anna Shvets

Kupują je wszyscy rodzice swoim dzieciom do pokojów. UOKiK ostrzega, co trzecie ma poważne wady

15 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kontrola Inspekcji Handlowej wskazuje na poważne nieprawidłowości w łóżeczkach dziecięcych. UOKiK alarmuje, że jedna trzecia wszystkich kołysek dostępnych na rynku nie spełnia podstawowych norm.

Wadliwe łóżeczka dziecięce

Wyniki kontroli w sprawie łóżeczek dziecięcych przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w 69 przedsiębiorstwach mogą niepokoić. Weryfikacji poddano 12 producentów, 3 hurtownie, 37 placówek sprzedaży detalicznej oraz 17 sklepów wielkopowierzchniowych, jak podaje Wirtualna Polska.

Okazuje się, że niemal co trzecie łóżeczko dziecięce (32 proc.) ma nieprawidłowości. Z kolei 11,2 proc. posłań posiada poważne wady konstrukcyjne. Defekty zaobserwowano w 9 kołyskach i łóżeczkach dziecięcych, 4 łóżkach piętrowych i 1 łóżku wysokim.

Jakie nieprawidłowości wykryto w łóżeczkach dziecięcych?

Kontrola wykazała, że najczęstszym błędem było nieodpowiednie oznakowanie produktów lub całkowity brak symbolu. Wiele nieprawidłowości zauważono także w instrukcjach obsługi, które nie zawierały wymaganych zapisów. Niektóre łóżeczka dziecięce w ogóle nie były opatrzone instrukcją.

Wśród bardziej poważnych defektów należy wskazać na kółka przy nóżkach, których nie dało się zablokować. Niekiedy łóżeczka dziecięce posiadały także wady konstrukcyjne. Część z nich ma zbyt ostre krawędzie lub zbyt duże odległości między szczebelkami.

UOKiK z apelem do rodziców kupujących łóżeczka dziecięce

Po analizie przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową UOKiK wystosował apel do rodziców, aby przed zakupem łóżeczka dziecięcego sprawdzili jego stan techniczny. Warto zwrócić uwagę, czy kółka oraz układ kołyski da się zablokować oraz czy łóżeczko dziecięce nie zawiera ostrych elementów. Aby upewnić się, czy łóżeczko dziecięce działa prawidłowo, należy sprawdzić jak porusza się po płaskiej powierzchni.

<

Tagi:

DzieckoUOKiK

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >