Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Kupują je wszyscy rodzice swoim dzieciom do pokojów. UOKiK ostrzega, co trzecie ma poważne wady
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:52

Kupują je wszyscy rodzice swoim dzieciom do pokojów. UOKiK ostrzega, co trzecie ma poważne wady

Łóżeczka dziecięce z wadami
Pexels/Anna Shvets

Wadliwe łóżeczka dziecięce

Wyniki kontroli w sprawie łóżeczek dziecięcych przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w 69 przedsiębiorstwach mogą niepokoić. Weryfikacji poddano 12 producentów, 3 hurtownie, 37 placówek sprzedaży detalicznej oraz 17 sklepów wielkopowierzchniowych, jak podaje Wirtualna Polska.

Okazuje się, że niemal co trzecie łóżeczko dziecięce (32 proc.) ma nieprawidłowości. Z kolei 11,2 proc. posłań posiada poważne wady konstrukcyjne. Defekty zaobserwowano w 9 kołyskach i łóżeczkach dziecięcych, 4 łóżkach piętrowych i 1 łóżku wysokim.

Jakie nieprawidłowości wykryto w łóżeczkach dziecięcych?

Kontrola wykazała, że najczęstszym błędem było nieodpowiednie oznakowanie produktów lub całkowity brak symbolu. Wiele nieprawidłowości zauważono także w instrukcjach obsługi, które nie zawierały wymaganych zapisów. Niektóre łóżeczka dziecięce w ogóle nie były opatrzone instrukcją.

Wśród bardziej poważnych defektów należy wskazać na kółka przy nóżkach, których nie dało się zablokować. Niekiedy łóżeczka dziecięce posiadały także wady konstrukcyjne. Część z nich ma zbyt ostre krawędzie lub zbyt duże odległości między szczebelkami.

UOKiK z apelem do rodziców kupujących łóżeczka dziecięce

Po analizie przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową UOKiK wystosował apel do rodziców, aby przed zakupem łóżeczka dziecięcego sprawdzili jego stan techniczny. Warto zwrócić uwagę, czy kółka oraz układ kołyski da się zablokować oraz czy łóżeczko dziecięce nie zawiera ostrych elementów. Aby upewnić się, czy łóżeczko dziecięce działa prawidłowo, należy sprawdzić jak porusza się po płaskiej powierzchni.

<

Tagi: Dziecko UOKiK