Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Loteria ma przekonać do szczepień. W puli 140 mln zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.06.2021 02:00

Loteria ma przekonać do szczepień. W puli 140 mln zł

biznesinfo-1
Biznes Info

Loteria dla zaszczepionych przewiduje nagrody o łącznej wartości 140 mln zł. Rządzący chcą zachęcić Polaków do udziału w programie szczepień, a jest o co walczyć, bowiem nagrody wyższego stopnia przeznaczono dla tych, którzy przyjęli już dwie dawki medykamentu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest loteria dla zaszczepionych

  • Jakie nagrody przewidziano

  • Kto może wziąć w niej udział

Szczepienie szansą na wygraną

Podczas, gdy w innych krajach informuje się o społeczeństwo o rodzaju podawanych szczepionek, a także prowadzi wszelkiego kampanie zachęcające do przyjmowania medykamentów przeciw COVID-19, polski rząd postawił na loterię dla zaszczepionych. Program ma przekonać Polaków do przyjmowania szczepionek.

Loteria dla zaszczepionych rusza już 1 lipca. Do wygrania są nagrody pieniężne, m.in.: 500 zł dla co dwutysięcznej osoby oraz 50 tys. zł raz w tygodniu. Zaszczepieni mogą grać również o nagrody rzeczowe, np.: hulajnogi i samochody hybrydowe.

Na razie nie ma szczegółowych informacji dotyczących loterii. Totalizator Sportowy miał opublikować zasady w połowie czerwca, ale wciąż tego nie zrobił. Business Insider informuje, że wciąż na ten temat milczy także Centrum Informacyjne Rządu koordynujące całą akcję.

Wciąż nie jest wiadome czy loteria spełni swoje zadanie i faktycznie zachęci Polaków do szczepień. Dariusz Jemieliniak, profesor zarządzania w wysokich technologiach z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że w Polsce została zaniedbana edukacja społeczeństwa w zakresie szczepionek.

Szczepienia okraszone nagrodami

Wskazuje, że płacenie za szczepienie przynosi w efekcie negatywny skutek. Zdaniem profesora dobrym rozwiązaniem byłaby metoda z "odrobiną kija". Chodzi chociażby o brak wstępu na większe wydarzenia dla osób niezaszczepionych.

Z kolei dr hab. Piotr Rzymski w rozmowie z BI wskazuje, że przekupstwo nie jest dobrą formą. Rząd powinien postawić na edukację społeczeństwa.

Badania opinii publicznej pokazują, że do szczepień przekonują chociażby paszporty covidowe. Z sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że 34,2 proc. Polaków postawiło na szczepienie właśnie z tego powodu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]