Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.11.2020. Antyrzadowy protest Blokada Sejmu, zorganizowany przez Ogolnopolski Strajk Kobiet. Sprzed zablokowanego przez policje budynku Sejmu protestujacy przeszli na pl. Powstancow Warszawy.
East News, Piotr Molecki
Autor Kamila Jeziorska - 26 Grudnia 2020

Polka ministrem sprawiedliwości w obcym kraju. Pochodzenia nigdy nie ukrywała

Litwa ma polską minister, Ewelinę Dobrowolską. - Zawsze podkreślam, że jestem Polką - mówi nowa minister w litewskim rządzie. Kim jest i dlaczego postawiła na zagraniczną politykę, a nie chce zmieniać polskiej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest nowa minister na Litwie
  • Który resort objęła
  • Jakie ma plany wobec swojego stanowiska

Litwa ma polską minister

Ewelina Dobrowolska - tak nazywa się jedyna Polka w litewskim rządzie - swoją karierę polityczną rozpoczęła kilka lat temu za sprawą spotkania z merem Wilna, Remigijusem Szimasziusem, który to zaprosił ją do dołączenia do powstającego ugrupowania - Partii Wolności.

Dzięki współpracy z partią, Ewelina Dobrowolska zdobyła mandat radnej, a następnie została posłanką i na listach wyborczych przeskoczyła z ósmego na szóste miejsce. Jest to ogromny sukces, bowiem od wielu lat żaden z naszych rodaków nie dostał się do Sejmu na Litwie spoza listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) - podaje Onet.

Nowa minister sprawiedliwości w litewskim rządzie z wykształcenia jest prawnikiem. Przez osiem lat współpracowała z Europejską Fundacją Praw Człowieka, m.in.: , m.in. reprezentowała przed litewskimi sądami osoby walczące o poprawny zapis swojego imienia i nazwiska w litewskich paszportach, w tym wielu Polaków.

"Z jej inicjatywy samorząd Wilna pozwolił petentom zwracającym się do urzędu miasta w formie pisemnej na używanie nie tylko języka państwowego, ale i polskiego. Prawniczka przewodniczyła także grupie roboczej, która przygotowała konsultowany obecnie w poszczególnych ministerstwach projekt ustawy o mniejszościach narodowych" - wymienia jej sukcesy Onet.

Podwyżki cen energii dotkną wszystkich. Rodziny doliczą trzynasty rachunek za prądPodwyżki cen energii dotkną wszystkich. Rodziny doliczą trzynasty rachunek za prądCzytaj dalej

Ewelina Dobrowolska startowała w październikowych wyborach na Litwie z listy Partii Wolności, która w 141-osobowym parlamencie zdobyła 11 mandatów. To dało jej szansę na wejście w szeregi koalicji rządzącej.

Polka w litewskim rządzie

- Startując do Sejmu, podkreślałam, że jestem Polką i że demokracja oraz praworządność są wartościami Litwy. Więc ten skok w karierze zawdzięczam swej narodowości i tym osiągnięciom z zakresu obrony praw człowieka, jakie zdobyłam jeszcze przed wkroczeniem w świat polityki - powiedziała w rozmowie z PAP.

Jak się okazuje, Ewelina Dobrowolska nie od zawsze chciała zostać prawnikiem, a bardzo dobre wyniki z egzaminów maturalnych pozwoliły jej podjąć decyzję. - Trzeba było to wykorzystać, więc ze względów pragmatycznych poszłam na prawo i nie żałuję tego - podkreśliła.

Nowa minister sprawiedliwości Litwy podkreśla, że w szkole nauczyła się sztuki słuchania i debatowania. Dzięki temu, że należała do Klubu Debat mogła doskonalić swoje umiejętności tak, aby teraz móc wykorzystywać je w praktyce. Podkreśla, że nie jest tradycjonalistką, a do ślubu zamiast w bieli, powędrowała w czarnej sukience.

- Nigdy nie byłam tradycjonalistką, ale pochodzę z rodziny bardzo tradycyjnej i tolerancyjnej. Rodzice nie ograniczali mnie. To nauczyło mnie szacunku do inności - podkreśla i mówi, że jej sukces to także sukces wszystkich Polaków, którzy mieszkają na Litwie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Kwarantanna narodowa zacznie się już jutro. Znamy wszystkie jej obostrzenia
  2. Bardzo złe informacje dla widzów Polsatu. Kanały znikną z oferty wielkiego operatora
  3. Ceny u Rydzyka w sklepie porażają. 80 zł za przyprawę, 50 zł za mąkę, a dalej tylko gorzej
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News