Limuzyna rządowa droga w utrzymaniu
26.03.2014 Warszawa Odprawa Kadry kierowniczej MON i Sil Zbrojnych n/z samochod prezydencki , limuzyna prezydenta fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Maria Glinka - 10 Marca 2020

Wiemy ile kosztuje utrzymanie rządowych limuzyn. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

Limuzyna rządowa kosztuje miliony, które płyną z polskiego budżetu. Koszty utrzymania pojazdów ujawniło jak dotąd zaledwie dziewięć z dwudziestu ministerstw - rocznie na ich podtrzymanie przeznaczane są prawie 3 mln zł.

Limuzyna droga w utrzymaniu

Limuzyna rządowa budzi zainteresowanie społeczeństwa nie tylko przez wzgląd na wypadki z jej udziałem. Obywatele są ciekawi, ile pieniędzy kosztuje utrzymanie rządowej eskorty, dlatego zapytanie w tej sprawie wystosowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Jacek Kurski wyrzucony z TVP. Nie będzie już prezesem, znamy kulisy sprawyJacek Kurski wyrzucony z TVP. Nie będzie już prezesem, znamy kulisy sprawyCzytaj dalej

Na interpelację poselską odpowiedziało dziewięć z dwudziestu ministerstw, wchodzących w skład gabinetu Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z podanymi informacjami na rzecz ponad 140 pojazdów jest przeznaczane ok. 2,75 mln zł. Utrzymanie jednego z nich kosztuje średnio ok. 300 tys. zł.

Warto pamiętać, że nie są to jeszcze wszystkie dane, dlatego rzeczywista kwota może być znacznie wyższa - pisze money.pl.

Musimy przygotować się na nowy podatek. Raczej nie uda nam się go uniknąćMusimy przygotować się na nowy podatek. Raczej nie uda nam się go uniknąćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Agata Duda znalazła się w trudnej sytuacji. Współpracownica ujawnia kulisy

Czym jeżdżą polscy politycy?

Limuzyny, którymi poruszają rządzący, to pojazdy różnych marek. Dla przykładu Ministerstwo Obrony Narodowej ma do dyspozycji Skody Superb, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Skarbu Państwa - BMW serii 7.

W 2018 r. było głośno o zakupie nowych poja aut przez SOP. Ostatecznie wybrano ofertę dwóch samochodów BMW za sumę 1,17 mln.

Krytyka reprezentacyjnych pojazdów

Wysokie kwoty przeznaczane na pojazdy do wożenia rządzących to nie jedyny aspekt, który budzi kontrowersje. Zagadnienia związane z limuzynami często są przedmiotem krytyki również ze względu na liczbę i częstotliwość wypadków.

Do ostatniego z nich doszło w grudniu ubiegłego roku w trakcie przejazdu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Funkcjonariusz kierujący pojazdem Służby Ochrony Państwa uczestniczył w kolizji z ciężarówką pod Mławą, za co został ukarany mandatem i punktami karnymi - przypomina bankier.pl.

Polska waluta wyjątkowo stabilna. Złotemu nie straszne światowe spadkiPolska waluta wyjątkowo stabilna. Złotemu nie straszne światowe spadkiCzytaj dalej

Najbardziej słynne wydarzenie miało miejsce w lutym 2017 r. z udziałem byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. Zgodnie z informacjami podanymi przez policję kolumna rządowa, składająca się z trzech pojazdów, wyprzedzała Fiata Seicento. Kierowca pojazdu przepuścił pierwszy pojazd z kolumny, po czym skręcił w lewo i wjechał w auto Szydło, które uderzyło w drzewo. Prokuratura postawiła kierującemu zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku - przypomina rmf24.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bóbr wtargnął do domu, ugryzł kobietę w nogę
  2. Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Tragiczna śmierć 5 turystów, spędzali razem urlop. Ratownicy, policja i śmigłowce już nic nie mogły zrobić
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News