Lidl w Olsztynie wywołał kontrowersje
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 10 Sierpnia 2019

Lidl podzielił mieszkańców Olsztyna. Boją się o tereny zielone

Lidl w Olsztynie na os. Podleśna stanie już niebawem. Prace nad budową marketu właśnie się zaczęły. Niektórzy z mieszkańców nie są jednak zadowoleni. Jak przekonują, market może zaszkodzić terenom zielonym.

Lidl na olsztyńskim osiedlu Podleśna właśnie jest w fazie powstawania. Prace na budowie zaczęły się niedawno, jednak mieszkańcy już mają wątpliwości. Jak podaje Gazeta Wyborcza, do dziennika zwrócił się jeden z mieszkańców Podleśnej, który przekonuje, że "mieszkańcy są zdezorientowani". Obawiać mają się przede wszystkim tego, że budowa zrujnuje tereny zieone, których i tak na Podleśnej jest niewiele.

Sprawa swój początek ma w 2014 roku, kiedy działkę na terenie zieleni od miasta kupił olsztyński deweloper Arbet. Ten od początku mówił o postawieniu Lidla na miejscu zakupionego gruntu. W 2016 roku, kiedy jeszcze nie prowadzono żadnych prac, larum podnieśli mieszkańcy. Ci mówili nawet o "zamachu na tereny zielone", których na Zatorzu i os. Podleśna wiele nie ma. Wówczas, jak podaje Wyborcza, magistrat się ugiął i zainwestował część uzyskanych pieniędzy w rozwój terenów na zlokalizowanej tam Górce Jasia.

Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liścieKobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liścieCzytaj dalej

Lidl będzie stał na palach

Problem powrócił, kiedy zaczęły się prace budowlane związane z postawieniem Lidla. Okazało się wówczas, że do prywatnego właściciela należy pół stawu, który znajduje się w tym miejscu. Mieszkańcy okolicy wyrazili wówczas obawę, jakoby podczas prac staw miałby zostać zasypany. Jednak rzeczniczka urzędu miasta, Marta Bartoszewicz, przekonuje, że zarówno sklep, jak i parking obok niego, będą częściowo stały na palach.

Ponieważ jest to teren nadwodny, dlatego, zgodnie z projektem, zarówno budynek, jak i przyległy parking będą częściowo posadowione na palach - podkreśliła rzeczniczka.

Wciąż nie brak jednak takich mieszkańców, którzy boją się o dewastację terenów zielonych w trakcie budowy sklepu. Do tych zwróciła się ponownie rzeczniczka olsztyńskiego magistratu. Zapowiedziała, że miasto będzie monitorowało budowę i nie pozostawi bez odpowiedzi żadnego z naruszeń zieleni, jeśli do takiego dojdzie.

Jeśli zauważymy, że budowa jest wykonywana niezgodnie z projektem, możemy zgłosić to do Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który podejmie odpowiednie kroki prawne - podsumowuje Bartoszewicz.

Należy jednak podkreślić, że część mieszkańców Podleśnej i okolicy cieszy się na nowy sklep. Jak zaznaczają, terenów zieleni w okolicy jest wystarczająco, a tego, czego dotąd brakowało w tym miejscu, to właśnie sklep wielkopowierzchniowy. Jak przyznała nawet Elżbieta Osenkowska, przewodnicząca Rady Osiedla Podleśna - "Myślę, że jak w tym miejscu powstanie Lidl, to mieszkańcy będą zadowoleni. Sama również będę".

Wydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądzeWydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News