Lek na Covid-19 będzie produkowany w Polsce
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 19 Czerwca 2020

[TYLKO U NAS] Polacy będą produkować lek na koronawirusa. Badania są przełomowe

Jako pierwsi w Polsce dotarliśmy do informacji, że grupa Biomed będzie jednak produkować lek na koronawirusa z osocza ozdrowieńców. Ruszyły badania nad medykamentem przy akceptacji Ministerstwa.

Lek na koronawirusa powstanie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia wyraziło aprobatę dla badań grupy Biomed, które rozpoczną się w Lublinie. Polski lek na koronawirusa ma zostać stworzony z przeciwciał wyprodukowanych z osocza ozdrowieńców, co ma znacznie zwiększyć jego skuteczność podczas terapii pacjentów z Covid-19.

Polski lek na koronawirusa przejdzie badania

Kilka tygodni temu Agencja Badań Medycznych dała dotację w wysokości 5 mln zł na projekt badania klinicznego leku na koronawirusa wyprodukowanego z osocza ozdrowieńców. Lek na potrzeby badań klinicznych miała wytworzyć firma Biomed Lublin. Ze względu na procedury dotyczące pobierania osocza od pacjentów projekt został zawieszony. Teraz już wiadomo, że prace nad lekiem na koronawirusa ruszą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Gwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internet

- Właśnie dostaliśmy informację, że wszystkie stacje krwiodawstwa w Polsce będą mogły pobierać osocze dla celów produkcji leku na koronawirusa - mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

Polski lek na koronawirusa może odegrać kluczową rolę podczas drugiej fali epidemii. Lek będzie sprawdzany w badaniu klinicznym, prowadzonym w Klinice Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza. W pracach nad lekiem na koronawirusa biorą też udział Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz firma Biomed Lublin.

Lek na koronawirusa może być gotowy na jesień

Lek na koronawirusa może okazać się szczególnie skuteczny w przypadku polskich pacjentów, dlatego że osocze wykorzystane do jego produkcji będzie pochodzić od Polaków, którzy przeszli chorobę Covid-19. Tym samym będzie zawierać przeciwciała skierowane przeciw podtypowi wirusa obecnego w naszym kraju.

- Realizacja tego projektu może przynieść wymierne korzyści pacjentom. Nie wykluczam możliwości wytworzenia leku na koronawirusa jeszcze przed ewentualną drugą falą epidemii, która jest prognozowana na jesień - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Ozdrowieńcy już mogą zgłaszać się do stacji krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania osocza do produkcji leku na koronawirusa do badania klinicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda z wizytą w szpitalu onkologicznym. Wszyscy musieli czekać
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News