BiznesINFO.pl Polska i Świat GW: Rząd chce sprzedawać lasy. Grunty mają trafić pod zabudowę deweloperów
biznesinfo

GW: Rząd chce sprzedawać lasy. Grunty mają trafić pod zabudowę deweloperów

13 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Lasy Państwowe będą wyprzedawane na mieszkania

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w ramach przepisów mających na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa Ministerstwo Rozwoju zamierza umożliwić prywatyzację lasów. Wiąże się to z wdrażaniem programu mającego na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach, znanego pod nazwą "Mieszkanie plus". Lasy Państwowe mają przekazywać grunty leśne do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), który z kolei będzie mógł sprzedawać je, dzierżawić lub przekazywać w użytkowanie wieczyste deweloperom. Dochody z ewentualnej sprzedaży gruntów najprawdopodobniej nie trafią do Lasów Państwowych. Ekologiczne Forum Młodzieży - powstałe za czasów, gdy ministrem środowiska był Jan Szyszko i powołujące się w swojej działalności na słowa "Czyńcie sobie ziemią poddaną" - alarmuje, że może chodzić nawet o 300 tys. hektarów lasu, jednak Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że KZN zainteresowany jest jedynie kilkoma hektarami.

Krajowy Zasób Nieruchomości sprywatyzuje Lasy Państwowe

Jak informuje Gazeta Wyborcza, jest to już druga próba przeforsowania tego pomysłu. Dwa lata temu zmiany te zablokowały związki leśników oraz Ekologiczne Forum Młodzieży, w lipcu 2018 roku zjeżdżając pod Sejm i organizując protesty. Henryk Kowalczyk, zasiadający wtedy na stanowisku ministra środowiska, odstąpił wtedy od pomysłu, żeby Lasy Państwowe ujęte zostały w spółce Polskie Domy Drewniane, mającej na zasadach preferencyjnych dostarczać budynki wielorodzinne i osiedla w ramach programu "Mieszkanie plus". Zrezygnowano także z uczynienia z Lasów Państwowych jednego z podmiotów udostępniających grunty Krajowemu Zasobowi Nieruchomości.

W tym roku leśnicy z mniejszą konsekwencją przeciwstawiają się rządowym pomysłom, optując jedynie za tym, aby na mieszkania przeznaczano jedynie grunty "nieleśne", przeznaczone zarazem na zabudowę mieszkalną zgodnie z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju zaznacza jednak, że każdorazowe przekazanie gruntów przez Lasy Państwowe na cele mieszkaniowe będzie wymagało akceptacji ministra środowiska, które zachowa prawo wniesienia sprzeciwu wobec takiej decyzji. Sytuacja jest jednak problematyczna z jeszcze jednego powodu. Jak podaje Gazeta Wyborcza, tuż przed II turą wyborów prezydenckich Andrzej Duda stanowczo twierdził, że jest przeciwnikiem prywatyzacji lasów. Czy wobec tego możemy spodziewać się weta prezydenta w tej sprawie?

<

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie