Rząd informuje o zwolnieniu z kwarantanny personelu medycznego
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 03.08.2020. n/z Porzucona maseczka ochronna.
Autor Radosław Święcki - 3 Listopada 2020

Niespodziewana decyzja ministra zdrowia. Część Polaków zwolniona z obowiązku kwarantanny

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka poinformowano o zwolnieniu z obowiązku kwarantanny personelu medycznego. Decyzja ta ma na celu uporanie się z problemem braku kadrowych w ochronie zdrowia. Na kwarantannie przebywało w ostatnim czasie ok. 30 tys. osób z tej grupy.

Zwolnieni z kwarantanny

O niespodziewanej decyzji rządu w sprawie zwolnienie z kwarantanny personelu medycznego poinformowano we wtorek podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, a także szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

Od wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocyOd wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocyCzytaj dalej

Dworczyk przywołał podczas konferencji dane dotyczące tego ile nowych szpitali polowych powstanie w najbliższym czasie w Polsce, a także jak wiele nowych łóżek będzie przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem pacjentów. Jak zauważył polityk, pojawiają się jednak pytania o to czy znajdzie się personel medyczny do obsługi zarówno szpitali jak i łóżek, a następnie poinformował o podjętych w tym celu przez rządzących krokach.

- Dziś w nocy zostały zmienione przepisy w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny. W tej chwili na kwarantannie przebywało ok. 30 tys. osób, jeśli chodzi o personel medyczny to jest olbrzymi ubytek w skali całej służby zdrowia - powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” szef Kancelarii Premiera.

W sumie kwarantanną objętych jest w tej chwili w Polsce ponad pół miliona osób. W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o uruchomieniu automatu powiadamiającego drogą telefoniczna o konieczności nałożenia kwarantanny, co ma odciążyć w tej kwestii pracowników Sanepidu.

Ceny mają wystrzelić jak nigdy. Rząd planuje śrubowanie akcyzy, już wiemy na coCeny mają wystrzelić jak nigdy. Rząd planuje śrubowanie akcyzy, już wiemy na coCzytaj dalej

- W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski – red.) i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115 – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Teksty wybrane dla ciebie:

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

Szybkie testy dla medyków

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, jak podaje „Wyborcza” szef Kancelarii Premiera poinformował również, że medycy będą mieli możliwość wykonania "szybkich testów antygenowych", których wyniki będą dostępne już kwadrans po przeprowadzeniu.

- Dzięki możliwości wykonania tych szybkich testów praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani. Wierzymy, że to w pewien sposób poprawi sytuację personelu medycznego, który dzisiaj jest nam tak potrzebny – powiedział Dworczyk.

Ogromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczyOgromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczyCzytaj dalej

Polityk zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafia nowelizacja przepisów, która ma zachęcać lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych spoza Unii Europejskiej (czyli z Ukrainy) do podejmowania pracy w Polsce. Posłowie zajmą się nowelą podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Pierwotnie miało się ono odbyć w tym tygodniu, zostało jednak przełożone na 18 listopada.

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 227 osób. Od początku pandemii na wirusa zachorowało w Polsce 414 844 osób, zaś liczba zgonów to 6 102.

ZOBACZ TAKŻE:

Ministerstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćMinisterstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News