BiznesINFO.pl
Rząd informuje o zwolnieniu z kwarantanny personelu medycznego

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 03.08.2020. n/z Porzucona maseczka ochronna.

Niespodziewana decyzja ministra zdrowia. Część Polaków zwolniona z obowiązku kwarantanny

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka poinformowano o zwolnieniu z obowiązku kwarantanny personelu medycznego. Decyzja ta ma na celu uporanie się z problemem braku kadr

Zwolnieni z kwarantanny

O niespodziewanej decyzji rządu w sprawie zwolnienie z kwarantanny personelu medycznego poinformowano we wtorek podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, a także szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

Dworczyk przywołał podczas konferencji dane dotyczące tego ile nowych szpitali polowych powstanie w najbliższym czasie w Polsce, a także jak wiele nowych łóżek będzie przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem pacjentów. Jak zauważył polityk, pojawiają się jednak pytania o to czy znajdzie się personel medyczny do obsługi zarówno szpitali jak i łóżek, a następnie poinformował o podjętych w tym celu przez rządzących krokach.

- Dziś w nocy zostały zmienione przepisy w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny. W tej chwili na kwarantannie przebywało ok. 30 tys. osób, jeśli chodzi o personel medyczny to jest olbrzymi ubytek w skali całej służby zdrowia -  powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” szef Kancelarii Premiera.

W sumie kwarantanną objętych jest w tej chwili w Polsce ponad pół miliona osób. W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o  uruchomieniu automatu powiadamiającego drogą telefoniczna o konieczności nałożenia kwarantanny, co ma odciążyć w tej kwestii pracowników Sanepidu.

- W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski – red.) i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115 – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej.

Szybkie testy dla medyków

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, jak podaje „Wyborcza” szef Kancelarii Premiera poinformował również, że medycy będą mieli możliwość wykonania "szybkich testów antygenowych",  których wyniki będą dostępne już kwadrans po przeprowadzeniu.

 - Dzięki możliwości wykonania tych szybkich testów praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani. Wierzymy, że to w pewien sposób poprawi sytuację personelu medycznego, który dzisiaj jest nam tak potrzebny – powiedział Dworczyk.

Polityk zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafia nowelizacja przepisów, która ma zachęcać lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych spoza Unii Europejskiej (czyli z Ukrainy) do podejmowania pracy w Polsce. Posłowie zajmą się nowelą podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Pierwotnie miało się ono odbyć w tym tygodniu, zostało jednak przełożone na 18 listopada.

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 227 osób. Od początku pandemii na wirusa zachorowało w Polsce 414 844 osób, zaś liczba zgonów to 6 102.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >