BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kurorty szukają pracowników sezonowych. Stawki są naprawdę zachęcające

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tegoroczna praca sezonowa może okazać się prawdziwą żyłą złota. Kurorty już szykują się na szturm turystów i poszukują pracowników sezonowych do swoich obiektów. Można zarobić więcej niż kiedykolwiek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają oferty pracy sezonowej

  • Gdzie jest najwięcej ofert pracy

  • Jakie są stawki wynagrodzeń

Praca sezonowa powraca w pełnym wymiarze

Praca sezonowa stanowiła dla studentów okazję do podreperowania budżetu, ale także była szansą na tańsze wakacje w kurortach. Po roku posuchy w najważniejszych branżach turystycznych, wracają prawdziwie świetlane czasy.

Rząd odblokowuje gospodarkę, a to oznacza, że w wakacje Polacy będą spędzać urlopy w rodzimych kurortach. Z danych wynika, że 75 proc. wczasowiczów wybiera się w zakątki ojczyzny, a nie poza jej granice. Na wielkie dni zbroją się ośrodki noclegowe, restauracje, ale również inne punkty z atrakcjami, dlatego też szukają pracowników sezonowych.

Z kopyta ruszyła zamknięta od ponad pół roku gastronomia. Dostarczanie posiłków jedynie na wynos nie zagwarantowało utrzymania wszystkich miejsc pracy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w branży hotelarskiej, gdzie w dobie zamknięcia zwolniona została większość załogi.

Z danych, na które powołuje się Business Insider wynika, że w branży hotelarskiej jest aktywnych o 184 proc. więcej ofert pracy na portalach internetowych niż w zeszłym miesiącu. Najwięcej pracowników poszukują przedsiębiorcy z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.

Praca sezonowa żyłą złota

W górę poszły również stawki godzinowe proponowane w ofertach. Przypomnijmy, że co roku chętni na pracę sezonową w większości przypadków mogli liczyć na najniższą krajową. Obecnie jest to 20-25 zł/h w przypadku obsługi sprzątającej, a w przypadku recepcjonistów oferty zaczynają się już od 3 tys. złotych.

Z kolei w gastronomii ilość ofert pracy wzrosła o 175 proc. w skali miesiąc do miesiąca. W tej kategorii dostępnych jest niemal 14,5 tys. ofert pracy, a najwięcej z nich skierowanych jest do kucharzy, kelnerów i barmanów. Pracowników poszukują przede wszystkim właściciele knajp z woj. mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Na największe pieniądze mogą liczyć szefowie kuchni. W gastronomii stawki zaczynają się już od 3 tys. złotych, ale pamiętajmy, że do tego należy doliczyć również napiwki. Oby ten sezon przyniósł je wyjątkowo obfite.

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie oferty wyglądają świetnie to pojawia się problem ze skompletowaniem zespołu. Większość osób zdecydowała się na przebranżowienie, a ci, którzy zostali oczekują większych stawek. Jak słusznie zauważa BI, mają do tego pełne prawo, ponieważ popyt jest spory.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >
Będzie wolne w dniu szczepienia?

Praca

Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Czytaj więcej >
Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej

Praca

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Czytaj więcej >
Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >