BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

W 2020 roku łatwiej będzie kupić mieszkanie. Wiemy, na jaki kredyt będzie stać polską rodzinę

26 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kredyt hipoteczny cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem. Wzrost zarobków i niskie bezrobocie miały wpływ na to, że banki akceptowały bardzo dużo wniosków kredytowych. Czy w przyszłym roku będzie podobnie?

Kredyt mieszkaniowy coraz popularniejszy

Mieszkania są coraz droższe, ale nie wpływa to negatywnie na rynek. Coraz więcej osób chce kupować nieruchomości. Zwiększa się także liczba wniosków o kredyt hipoteczny - informuje Money. Z danych BIK wynika, że w pierwszej połowie tego roku wartość kredytów mieszkaniowych była rekordowa. Choć udzielono ich mniej, to ich wartość podniosła się o niemal 10 proc. i wyniosła ponad 31 mld zł.

Ze względu na wysokie ceny nieruchomości, kredytobiorcy chcą, aby udzielano im kredyt na wyższe kwoty. A popyt na mieszkania jest ogromny. Choć dla przeciętnego Polaka mieszkanie z rynku pierwotnego jest poza jego zasięgiem, to może on szukać okazji na rynku wtórnym. Na mieszkania z drugiej ręki banki ochoczo udzielają kredytów.

Na jaki kredyt mieszkaniowy może liczyć polska rodzina, której łączny dochód wynosi 5 435 zł na rękę w tym roku? Z kalkulacji Money wynika, że największy kredyt udzielany przez jeden z polskich banków może wynieść prawie 400 tysięcy złotych. 

Kredyt w 2020 roku będzie droższy

Choć 2019 rok był dobry dla kredytobiorców, tak przyszły rok zapowiada się gorzej. Banki oferują kredyty ze zmienną stopą procentową, co nie jest zbyt korzystne dla konsumentów. I choć kredyt ze stałym oprocentowaniem mają wprowadzić wszystkie banki (zgodnie z zaleceniami KNF) to za takie udogodnienia będzie trzeba znacznie więcej zapłacić.

Jednak zdaniem ekspertów są duże szanse na to, że raty za kredyt będą niższe, ale zmiany będą nieduże. Wszystko jest zależne od tego, ile wyniesie WIBOR. Jednak ze względu na sytuację gospodarczą w Polsce banki zaostrzą raczej swoją politykę kredytową, a ceny mieszkań podniosą się o 10-15 proc. Nie zmieni to jednak popytu, który ciągle będzie rósł. Nawet jeżeli rynek pierwotny okaże się nieosiągalny dla przeciętnego Polaka, to będzie szukał mieszkania na rynku wtórnym.

Tagi:

mieszkaniekredyt hipotecznykredytCzy branie kredytu na mieszkanie się opłaca?

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >