fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 22 Października 2020

Możesz stracić dostęp do konta. Skarbówka nie ustaje w działaniach, teraz masowo będzie blokować prywatne konta

Konto osobiste będzie mogło zostać zajęte przez fiskusa. Resort finansów wprowadza nowe możliwości działań fiskusa i tłumaczy to pewną koniecznością. Najnowszy projekt zmian idzie nawet w kierunku zajmowania prywatnych kont osób, które nie wykonują działalności gospodarczej. Kogo dotkną zmiany?

Konto osobiste zajęte przez fiskus

Resort finansów szykuje zmiany w działaniach Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo chce znowelizować ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, jednakże ów projekt nie został jeszcze zgłoszony, a znajduje się w fazie uzgodnień.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, fiskus będzie mógł prywatny zablokować rachunek osobisty (konto oszczędnościowe, lokaty terminowe). Jednakże to nie wszystkie zmiany czekające na Polaków.

Blokada wszystkich rachunków, zarówno oszczędnościowych, jak i prywatnych, będzie trwała 96 godzin. Do tej pory było to 72 godziny. Co więcej, DGP pisze, że "bank lub inny podmiot świadczący usługi płatnicze będzie musiał na żądanie szefa KAS wstrzymać realizację podejrzanej transakcji i przelać pieniądze na rachunek wskazany przez fiskusa".

Konto osobiste pod okiem skarbówki

Resort chce, aby kwota zobowiązania podatkowego umożliwiającego przedłużenie blokady konta, pozostała na poziomie 10 tys. euro. Odblokowanie konta będzie możliwe także wtedy, gdy zainteresowany uiści poręczenie w wysokości przewidywanej kwoty poręczenia podatkowego.

Resort planuje także zmiany w kwestii blokad rachunków osobistych. Jak się okazuje, tym razem fiskus będzie mógł zająć konta podmiotów indywidualnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Podobne zmiany od lipca zeszłego roku objęły także lokaty i rachunki terminowe.

Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepieBiedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zażądać od podmiotów prowadzących usługi płatnicze "przekazania informacji o transakcjach wykonywanych przez podejrzane podmioty kwalifikowane (np. o rodzaju i wielkości wartości majątkowych, miejscu ich przechowywania, adresach IP, czasie połączenia z systemem informatycznym instytucji płatniczej)", pisze DGP.

PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędnościPKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędnościCzytaj dalej

Konto osobiste i inne zmiany resortu finansów

Zmiany dotkną nie tylko konta osobiste, ale także inne aspekty finansowe. DGP wskazuje, że zmiany dotkną także banki i SKOK-i, które obecnie za nieterminowe raportowanie informacji o przekazaniu rachunku płacą w efekcie mniej niż więcej. Po zmianach takie zagrywki będą podlegały surowym karom pieniężnym.

Ważnym aspektem jest także działalność Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej. Ustawodawcy chcą, aby dane osobowe osób przyczyniających się do funkcjonowania STIR zostały utajnione.

- Fiskus chce w ten sposób wyeliminować przypadki, w których dana grupa przestępcza będzie wywierać naciski na urzędnika, aby rozstrzygnął sprawę zgodnie z jej interesem, wyjaśnia DGP Chojnacki.

Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłatyEmerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłatyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuSzykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News