BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.

East News, Arkadiusz Ziolek

Możesz stracić dostęp do konta. Skarbówka nie ustaje w działaniach, teraz masowo będzie blokować prywatne konta

22 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Konto osobiste będzie mogło zostać zajęte przez fiskusa. Resort finansów wprowadza nowe możliwości działań fiskusa i tłumaczy to pewną koniecznością. Najnowszy projekt zmian idzie nawet w kierunku zajmowania prywatnych kont osób, które nie wykonują działa

Konto osobiste zajęte przez fiskus

Resort finansów szykuje zmiany w działaniach Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo chce znowelizować ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, jednakże ów projekt nie został jeszcze zgłoszony, a znajduje się w fazie uzgodnień.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, fiskus będzie mógł prywatny zablokować rachunek osobisty (konto oszczędnościowe, lokaty terminowe). Jednakże to nie wszystkie zmiany czekające na Polaków. 

Blokada wszystkich rachunków, zarówno oszczędnościowych, jak i prywatnych, będzie trwała 96 godzin. Do tej pory było to 72 godziny. Co więcej, DGP pisze, że "bank lub inny podmiot świadczący usługi płatnicze będzie musiał na żądanie szefa KAS wstrzymać realizację podejrzanej transakcji i przelać pieniądze na rachunek wskazany przez fiskusa".

Konto osobiste pod okiem skarbówki

Resort chce, aby kwota zobowiązania podatkowego umożliwiającego przedłużenie blokady konta, pozostała na poziomie 10 tys. euro. Odblokowanie konta będzie możliwe także wtedy, gdy zainteresowany uiści poręczenie w wysokości przewidywanej kwoty poręczenia podatkowego.

Resort planuje także zmiany w kwestii blokad rachunków osobistych. Jak się okazuje, tym razem fiskus będzie mógł zająć konta podmiotów indywidualnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Podobne zmiany od lipca zeszłego roku objęły także lokaty i rachunki terminowe.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości 

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zażądać od podmiotów prowadzących usługi płatnicze "przekazania informacji o transakcjach wykonywanych przez podejrzane podmioty kwalifikowane (np. o rodzaju i wielkości wartości majątkowych, miejscu ich przechowywania, adresach IP, czasie połączenia z systemem informatycznym instytucji płatniczej)", pisze DGP.

Konto osobiste i inne zmiany resortu finansów

Zmiany dotkną nie tylko konta osobiste, ale także inne aspekty finansowe. DGP wskazuje, że zmiany dotkną także banki i SKOK-i, które obecnie za nieterminowe raportowanie informacji o przekazaniu rachunku płacą w efekcie mniej niż więcej. Po zmianach takie zagrywki będą podlegały surowym karom pieniężnym.

Ważnym aspektem jest także działalność Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej. Ustawodawcy chcą, aby dane osobowe osób przyczyniających się do funkcjonowania STIR zostały utajnione.

- Fiskus chce w ten sposób wyeliminować przypadki, w których dana grupa przestępcza będzie wywierać naciski na urzędnika, aby rozstrzygnął sprawę zgodnie z jej interesem, wyjaśnia DGP Chojnacki.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >