Katastrofa smoleńska w cieniu pandemii
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 10 Kwietnia 2020

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Upamiętnienie zmarłych w cieniu epidemii

Katastrofa smoleńska została upamiętniona w inny sposób niż dotychczas – a wszystko przez pandemię. Na warszawskim placu Piłsudskiego przedstawiciele władz złożyli wieńce i znicze. W tym roku oficjalne obchody w Rosji zostały odwołane.

Katastrofa smoleńska w cieniu pandemii

Katastrofa smoleńska wstrząsnęła polskim społeczeństwem dokładnie 10 lat temu. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot wojskowy, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. Byli to członkowie polskiej delegacji, którzy zmierzali na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. Wszyscy pasażerowie zginęli, w tym m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Dla wielu polityków i obywateli jest to ważny dzień, do upamiętnienia którego przywiązują dużą wagę. Jednak w związku z pandemią tegoroczne obchody musiały zostać ograniczone. Do Rosji nie poleciała polska delegacja, a większość uroczystości odbywa się w Warszawie.

„Rocznica przypada w okresie, kiedy musimy obywać się bez uroczystości, zwłaszcza bez organizowania religijnych obrzędów poświęconych naszym bliskim, za wyjątkiem sytuacji, w których jest to konieczne” - wyznała Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury i dziedzictwa narodowego Tomaszu Mercie.

Nazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenieNazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenieCzytaj dalej

Skromne obchody w Warszawie i Krakowie

Dokładnie o godz. 8:41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył wieńce i oddał hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz pod statuą wszystkich ofiar tragedii, które znajdują się na placu Piłsudskiego w Warszawie.

W uroczystości brali udział także m.in. wicemarszałek sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz wiceszef ówczesnej Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin - podaje polsatnews.pl.

Z kolei w budynku sejmu kwiaty przy tablicach poświęconych ofiarom złożył marszałek senatu Tomasz Grodzki. Prezydent Andrzej Duda udał się do krypty pary prezydenckiej na Wawelu, aby uczcić ich pamięć.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ministerstwo Zdrowia pokazało najnowszy raport. Tragiczne wieści, jedna z ofiar miała jedynie 35 lat

Kontrowersyjne zgromadzenia w czasie pandemii

Tuż po zakończeniu uroczystości na placu Piłsudskiego Internet obiegły zdjęcia, z których wynika, że rządzący nie zawsze zachowywali między sobą odpowiedni dystans. Część polityków gromadziła się także w większych grupach. Podobne sytuacje miały miejsce w trakcie upamiętniania ofiar na Cmentarzu Powązkowskim – pisze tvn24.pl.

W sprawie nieprzestrzegania zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej głos zabrała stołeczna policja. Na profilu w mediach społecznościowych funkcjonariusze oznajmili, że „w tym przypadku nie mamy do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy”.

Zdaniem policjantom zarówno przedstawiciele władz, jak i dziennikarze „wykonują swoje zadania wynikające z pełnionych funkcji” – czytamy w komunikacie.

Wnioskujesz o wsparcie z ZUS? Uważaj, nie wszystkie wnioski będą rozpatrywane, możesz zostać bez pomocyWnioskujesz o wsparcie z ZUS? Uważaj, nie wszystkie wnioski będą rozpatrywane, możesz zostać bez pomocyCzytaj dalej

Jako podstawę argumentacji policja wskazuje wyjątki od zakazów wprowadzonych na mocy zmiany ustawy z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, które obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia.

Policjanci oświadczyli, że nowe zakazy „nie stosują się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca passata stracił panowanie nad pojazdem. Wjechał w ogrodzenie kościoła
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy mogą zapomnieć o wakacjach nad morzem? Naukowiec ostrzega, że wirus może być już w wodzie
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News