Kara za brak biletu może być dotkliwa.
Flickr
Autor Redakcja BiznesInfo - 23 Czerwca 2020

Dobre chęci ci nie wystarczą. Za brak biletu czeka ogromna kara, ponad 3 razy wyższa od jego ceny

Podróżowanie to jedna z ulubionych czynności osób, zwłaszcza podczas letnich wojaży. Niestety brak biletu może być problemem i to dużym, a kara? Dotkliwa.

Kara za brak biletu

Wysokość mandatu za brak biletu to zwykle około 150-200 zł. Warto więc taki mandat zapłacić we wskazanym terminie. Niestety ale za brak biletu grozi surowa kara, o czym przekonała się pani Marta z Bydgoszczy. Jej historię opowiedziano na portalu pomorska.pl. Pani Marta nie kupiła biletu przez brak czasu.

Jak podaje portal gazeta pomorska: "Na dworcu w Gdyni byłam prawie godzinę przed odjazdem pociągu, ale kolejki były ogromne, przed każdą kasą stało co najmniej 20 osób. Nie miałam więc innego wyjścia jak kupić bilet u konduktora. Sam bilet kosztował ponad 40 zł, ale konduktor powiedział, że muszę dodatkowo zapłacić karę 130 zł. Wtórował mu kolega po fachu tłumacząc, że to od niedawna obowiązkowa opłata transakcyjna za zakup biletu w pociągu. Nie pomogły tłumaczenia, że naprawdę nie mogłam kupić biletu w kasie. W efekcie miałam do wyboru albo zapłacić 130 zł, albo zostać na dworcu. Ostrzegam wszystkich przed złodziejską opłatą, która jest trzy razy wyższa niż koszt przejazdu." - opowiada.

Jeśli kara za brak biletu jednak nie zostanie uregulowana, musisz zdawać sobie sprawę, że szybko otrzymasz wezwanie do zapłaty albo nawet sądowy nakaz zapłaty! Firma windykacyjna będzie mogła ściągać od ciebie pieniądze tak długo, aż rozliczone będzie wszystko, co do złotówki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii

300 plus rusza od lipca, ale dostaną nie tylko dzieci. Świadczenie trafi też do niektórych dorosłych, może dostaniesz i ty300 plus rusza od lipca, ale dostaną nie tylko dzieci. Świadczenie trafi też do niektórych dorosłych, może dostaniesz i tyCzytaj dalej

Kara może być surowa

Katarzyna Grzduk, rzeczniczka spółki PKP Intercity stwierdza, że "Gdy będą wolne miejsca sprzeda im rezerwację. Gdy na stacji jest dostępna kasa, klient powinien nabyć w niej bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przed rozpoczęciem podróży. W przypadku czynnej kasy zakup biletu u konduktora jest niemożliwy, bez względu na kategorię pociągu. Natomiast przebywanie w pociągu bez ważnego biletu oznacza konieczność zapłaty zarówno za przejazd, jak i dodatkowo 130 zł", donosi gazeta pomorska.pl. Opłata transakcyjna została wprowadzona również 4 czerwca.

Najwyższa kara, bo aż 150-krotność ceny, jest przewidziany za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny. Należy pamiętać, że jeżeli kontroler będzie miał uzasadnione podejrzenie, że bilet albo dokument uprawniający do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu został podrobiony, może go zatrzymać za pokwitowaniem oraz przesłać go prokuratorowi lub Policji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najwyższy stopień zagrożenia na południu Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
Nowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyNowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News