Kaczyński
Wikipedia/Kancelaria Sejmu
Autor Paulina Musianek - 6 Września 2019

Kaczyński chce podzielić Mazowsze. "Trudny problem województwa mazowieckiego"

Kaczyński powraca do swojego pomysłu z 2017 roku i bierze na celownik Warszawę. Według niego stolica zawyża dochody całego woj. mazowieckiego, dlatego trzeba ją oddzielić.

Kaczyński chce oddzielić Warszawę od reszty Mazowsza

Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Siedlcach podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie. Jak twierdzi, ma to rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza - na obrzeżach województwa wynagrodzenia są o wiele niższe niż w Warszawie.

- My chcemy, żeby te ziemie się rozwijały, my jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju i to nie tylko w słowach, ale także w czynach. Robiliśmy to już w czasie naszych poprzednich rządów - mówi szef PiS do zgromadzonych odnosząc się do okręgu siedlecko-ostrołęckiego, który według niego był zaniedbywany przez poprzednią władzę. - My tę sprawę będziemy chcieli załatwić, bo to nawet mimo pewnych posunięć w odniesieniu do UE, bo takie posunięcia zostały rzeczywiście podjęte, jest za mało - powiedział. Według niego "jest to jedyne rozwiązanie, które zamknie ten trudny problem województwa mazowieckiego".

Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin pytany w Polskim Radiu, czy plan wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego znajdzie się w programie, przyznał, że "ta sprawa jest w programie" jego partii.

Metropolia Warszawa

Nie jest to pierwsze podejście partii do podziału Mazowsza. Już w 2017 roku do Sejmu trafił projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Wówczas stolica miała być metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem gmin. Prawo i Sprawiedliwość wycofało się wtedy z tych planów, ale już wtedy Sasin zapowiadał, że ”ustawa jest potrzebna i w jakiejś przyszłości powinna zafunkcjonować”.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News