BiznesINFO.pl Twój portfel Jakie są plusy i minusy umowy na czas nieokreślony?
pixabay.com

Jakie są plusy i minusy umowy na czas nieokreślony?

22 marca 2022
Autor tekstu: Agata Andrzejczak

Na czym polega umowa o pracę na czas nieokreślony?

Umowa o pracę na czas nieokreślony to forma zatrudnienia dla pracowników etatowych, która nie wskazuje dokładnej daty jej zakończenia oraz nie ma żadnych ograniczeń umownych dotyczących czasu jej trwania. Jest to najkorzystniejsza forma zatrudnienia dla pracownika, ponieważ ma on zapewnioną stabilizację zatrudnienia.

Ochrona pracownika objawia się też na innych polach – pracodawca ma obowiązek podać powód uzasadniający wypowiedzenie. Powinien również poinformować zakładową organizację związkową lub wystąpić o jej zgodę na wypowiedzenie umowy zawartej z reprezentowanym przez tę organizację pracownikiem.

Zatrudnianie pracownika w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony wzmacnia więzi firmy z pracownikiem oraz buduje jego lojalność wobec zakładu. Ponadto zawarcie takiej umowy umożliwia pracownikowi uzyskanie zdolności kredytowej w przypadku, kiedy stara się o kredyt bankowy.

Zalety umowy o pracę na czas nieokreślony

Z punktu widzenia pracownika umowa o pracę na czas nieokreślony ma z pewnością więcej plusów niż minusów. Pracownik ma przede wszystkim zapewnione stabilne zatrudnienie, co jest bezcenne w niepewnej sytuacji rynkowej.

Posiadanie takiej formy zatrudnienia, jak już pisaliśmy, wzmacnia zdolność kredytową pracownika. Osoba, która otrzyma kredyt bankowy, nie musi się martwić o swoje plany, a to przekłada się z kolei na zadowolenie z życia i efektywność wykonywanej pracy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony zapewnia także opłacanie wszystkich składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, przez co pracownik nie musi odprowadzać ich samodzielnie, jak to wygląda w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i współpracy z pracodawcą na zasadzie “b2b”.

Pracownik przebywający na takiej formie zatrudnienia ma też prawo do odpłatnego urlopu oraz zasiłku chorobowego, co w przypadku innych form zatrudnienia w oparciu o umowę cywilnoprawną pozostaje jedynie w ramach dobrej woli pracodawcy.

Z punktu widzenia pracodawcy osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony to pewny i lojalny pracownik, z którym można wiązać wieloletnie plany. Taka osoba wykonuje swoją pracę rzetelniej, a także można angażować ją w wieloletnie projekty.

Wady umowy o pracę na czas nieokreślony

Oczywiście, umowa o pracę na czas nieokreślony posiada również wady, nawet dla pracownika. Przede wszystkim taka forma zatrudnienia nie pozwala na elastyczność na rynku pracy, przez co zwykle trzeba rezygnować z wielu atrakcyjnych ofert pracy konkurencyjnych firm. Nikt nie będzie czekał kilku miesięcy na pracownika, który i tak najpierw musi przejść okres próbny.

Więcej wad jednak dostrzeże prawdopodobnie pracodawca. Przede wszystkim musi on wskazać konkretną przyczynę wypowiedzenia umowy danemu pracownikowi, a w razie sporu sąd pracy i tak może przywrócić pracownika na obejmowane przez niego wcześniej stanowisko.

Jeżeli jednak pracodawcy uda się rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia pracownika jest w tym przypadku wyjątkowo długi, a to generuje kolejne koszty. To może być także wada z punktu widzenia pracownika – okres wypowiedzenia nigdy nie jest najprzyjemniejszym momentem współpracy w firmie między pracodawcą a osobą zatrudnioną.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony

Zasady okresu wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku wypowiadania umowy o pracę na czas określony. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od stażu w konkretnym miejscu pracy i wynosi:

  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu u danego pracodawcy krótszym niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc przy zatrudnieniu u danego pracodawcy trwającym co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące przy zatrudnieniu u danego pracodawcy trwającym co najmniej 3 lata.

Obserwuj nas w
autor
Agata Andrzejczak

Agata Andrzejczak

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie