źródło: pixabay.com
Biznesinfo
Autor Kasper Starużyk - 16 Kwietnia 2019

Jaki podatek od emerytury za 2018? Co się zmieniło

Z racji tego, że rząd podniósł kwotę wolną od podatku dla emerytów, od marca bieżącego roku zmieni się wysokość emerytur. Jaki podatek od emerytury zapłacą teraz seniorzy? 

Od wysokości emerytury zależy, jaki podatek od emerytury będą musieli uiścić emeryci. Kwota wolna dla beneficjentów świadczeń emerytalnych została w ubiełgym roku podniesiona z 6600 zł do 8000 zł. Znaczy to tyle, że emeryci dostali emeryturę wyższą o 100 zł.

Jaki podatek od emerytury:

W związku z tym, że ZUS pobierał podatek bez uwzględnienia zwiększonej kwoty wolnej, to w tym roku zwraca emerytom pieniądze pobrane na podatek dochodowy już z uwzględnieniem nowej, wyższej kwoty wolnej.

Emeryci nie są zobowiązani do wypełniania żadnych dodatkowych dokumentów, które byłyby niezbędne do odzyskania nadpłaconych pieniędzy. ZUS sam ustali ile należy zwrócić podatku i przyślę emerytom dokument PIT-40a, gdzie będą zawarte wszystkie należności, wobec seniorów - informuje portal Money.pl.

Od marca wzrosły również najniższe emerytury, które po nowelizacji wynoszą 1100 zł brutto. Jest to wzrost o 71 zł, względem wcześniejszej kwoty, 1029 zł brutto.

Program "mama 4 plus"

Najniżsżą emeryturę po waloryzacji (1100 zł) od marca 2019 mogą otrzymywać także osoby które spełniły określone warunki i wychowały 4 lub więcej dzieci, przez co nie było możlwie, aby podjęły pracę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton wychwala Polaków i mówi o ich przywódczych umiejętnościach
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News