BiznesINFO.pl Praca Jak zostać urzędnikiem wyborczym? Wyjaśniamy krok po kroku
Biznesinfo.pl

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? Wyjaśniamy krok po kroku

18 czerwca 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Jak zostać urzędnikiem wyborczym

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? W 2018 r. utworzono nowy rodzaj stanowiska - urzędnik wyborczy, którego zadaniem jest okresowa organizacja wyborów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać urzędnikiem wyborczym i jakich zarobków można oczekiwać w takiej pracy.

Obowiązki urzędnika wyborczego

Urzędnicy wyborczy są powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego, aby przejąć wcześniejsze obowiązki gminy związane z organizacją wyborów. Ma to na celu nie tylko usprawnić proces wyborów, ale również zwiększyć udział obywateli w wyborze organów publicznych. Głównymi zadaniami urzędników wyborczych jest przygotowanie wyborów, nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych (OKW), organizacja szkoleń dla członków komisji, dostarczenie kart do głosowania.

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? Nie tak łatwo

Kandydaci na urzędnika wyborczego powinni złożyć swoje zgłoszenie (wypełniony formularz ze strony PKW) do dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego dla gminy, w której chcą wykonywać funkcję urzędnika wyborczego.

Urzędnicy wyborczy powoływani są na 6 lat. Jednym z wymagań jest posiadanie wyższego wykształcenia. Więcej wymagań w Kodeksie Wyborczym odnosi się do tego, kto NIE może być urzędnikiem wyborczym. Nie może nim zostać m.in. urzędnik sądu lub prokuratury, nauczyciel akademicki, nauczyciel szkolny lub w przedszkolny niepubliczny, członek Regionalnej Komisji Orzekającej przy Regionalnych Izbach Obrachunkowych, kandydat w wyborach w okręgu, w którego skład wchodzi gmina właściwa dla działalności urzędnika wyborczego.

Jakie kryteria musi spełnić kandydat na urzędnika wyborczego? Oprócz odpowiedniego wykształcenia powinien być pracownikiem budżetówki na umowie o pracę, pracownikiem urzędu działającego w ramach: administracji rządowej lub samorządowej, zatrudniony w jednostkach im podległych lub przez nie nadzorowanych.

Ile zarabia urzędnik wyborczy?

Wynagrodzenie urzędnika tego typu zależy od czasu wykonywania zadań. Osoba na tym stanowisku może osiągnąć dochody w wysokości nawet 4,4 tys. zł brutto.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie