BiznesINFO.pl Praca Jak założyć firmę – instrukcja krok po kroku
Pixabay.com

Jak założyć firmę – instrukcja krok po kroku

22 marca 2022
Autor tekstu: Dominik Moliński

Jak założyć firmę? Wybór formy działalności

Jeśli jesteśmy zdeterminowani, ale nie wiemy, jak założyć firmę, w pierwszej kolejności należy wybrać formę działalności. Bardzo popularną i najprostszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak sama nazwa mówi, taka działalność jest prowadzona przez jednego właściciela, zatem to na nim spoczywają wszystkie obowiązki. Założenie jednoosobowej działalności jest bezpłatne i można tego dokonać nawet w ciągu jednego dnia. Co więcej, najważniejszym i właściwie jedynym warunkiem jej założenia jest uzyskanie pełnoletności.

Warto przedstawić również inne formy prowadzenia działalności, których założenie jest już bardziej skomplikowane i zwykle wymaga posiadania dużego kapitału na start. Pozostałe formy prowadzenia działalności to:

  • spółka cywilna,

  • spółka jawna,

  • spółka partnerska,

  • spółka komandytowa,

  • spółka komandytowo-akcyjna,

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

  • spółka akcyjna.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga kapitału zakładowego, umożliwia prowadzenie uproszczonej księgowości, pozwala na korzystanie z ulg i dotacji, a także zwiększa szanse na otrzymanie dofinansowania z urzędu pracy oraz dotacji unijnych. Jak założyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? Wystarczy wypełnić wniosek zgłoszeniowy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i złożyć go za pośrednictwem strony internetowej.

Jak założyć firmę – formy opodatkowania

Skoro już wiemy, jak założyć firmę, musimy teraz zastanowić się nad formą opodatkowania. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą mamy do wyboru cztery formy opodatkowania, które stosowane są w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, prognozowanych przychodów oraz chęci korzystania z ulg podatkowych. Wyróżniamy:

  1. podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – podatek wpłacany do urzędu skarbowego co miesiąc lub raz na kwartał do 20 dnia następnego miesiąca lub kwartału. Podatnik ma obowiązek złożyć do końca kwietnia zeznanie PIT za ubiegły rok i rozliczyć się z fiskusem. Podatek PIT możemy podzielić na dwie formy:

a) podatek PIT na zasadach ogólnych – charakteryzuje się dwoma progami podatkowymi. Jeśli roczny dochód nie przekroczy kwoty 85 528 zł, podatnik zmieści się w pierwszym progu podatkowym i zapłaci podatek w wysokości 17%. Jeśli roczny dochód przekroczy kwotę 85 528 zł, podatnik wkroczy w drugi próg podatkowy i będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 32% od kwoty, która przekroczy wskazany limit,b) podatek liniowy – podatek ten charakteryzuje się stawką wynoszącą 19%, która pozostaje niezmienna bez względu na uzyskiwane dochody. Wybór podatku liniowego jest zatem korzystny, gdy dochody wchodzą w drugi próg podatkowy.

  1. podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – podatek ten płacą osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne oraz grupy kapitałowe. Obowiązują dwie stawki CIT, które wynoszą 19% i 9% w przypadku tzw. małych podatników lub podatników rozpoczynających działalność,

  2. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej dotycząca przedsiębiorców, których przychody z zeszłego roku podatkowego z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie nie przekraczają 250 000 euro, a przychody ich wspólników pochodzące wyłącznie z działalności prowadzonej są nie większe niż 250 000 euro. Stawki podatku są zależne od rodzaju prowadzonej działalności i mogą wynosić od 3% do 20%

  3. karta podatkowa – wysokość podatku ustala urząd skarbowy w zależności od zakresu działalności firmy, ilości zatrudnionych pracowników i miejscowości, w której będzie operować. Jest to najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej, gdyż między innymi zwalnia z obowiązku prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych.

Jak założyć firmę – kody PKD

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to wykaz kodów, które określają rodzaje działalności gospodarczych w Polsce. Wybranie odpowiednich kodów jest tak samo łatwe, jak założenie firmy – wystarczy wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego. Tam znajdziemy pełną klasyfikację kodów PKD i wybieramy te, które będą dotyczyć naszej działalności. Kody PKD wpisujemy podczas wypełniania wniosku CEIDG-1. W pierwszej kolejności podajemy kod, który będzie określał przeważającą działalność w firmie. We wniosku CEIDG-1 można podać maksymalnie 10 kodów PKD, a jeśli chcemy dokonać aktualizacji w zakresie rodzaju prowadzonej działalności, wystarczy wypełnić i złożyć nowy wniosek CEIDG-1 do dowolnego urzędu miasta lub gminy.

Jak założyć firmę – wniosek CEIDG-1

Rejestracja firmy polega na uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak założyć firmę w jeden dzień? Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Formularz możemy pobrać, wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu.

Obserwuj nas w
autor
Dominik Moliński

Dominik Moliński

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie