podpis na umowie
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Września 2019

Rzecznik Finansowy wskazał inwestycje, na których możesz stracić mnóstwo pieniędzy

Inwestycje w weksle mogą być niebezpieczne - ostrzega Rzecznik Finansowy.

Ofert inwestowania w weksle jest coraz więcej na polskim rynku. Takie propozycje kierowane są do osób prywatnych, to nowy sposób na pozyskiwanie pieniędzy od osób fizycznych. Mechanizm w uproszczeniu działa tak: inwestor przekazuje pieniądze przedsiębiorcy, a dostaje weksel, który ma gwarantować określoną stopę zwrotu.

Celem takiej oferty jest ominięcie obostrzeń prawnych, które dotyczą emisji, a także oferowania obligacji korporacyjnych - podaje portal Bankier.pl, powołując się na Krzysztofa Witkowskiego, z biura Rzecznika Finansowego.

Możesz nie odzyskać pieniędzy

Publiczna emisja weksli niesie za sobą różnego rodzaju ryzyko i jest większe niż w przypadku obligacji korporacyjnych. W sytuacji, gdy dochodzi do emisji weksli, emitent nie ma obowiązku dokumentu ofertowego - może wystawić zwykłe ogłoszenie. Pieniądze, które zostaną przekazane emitentowi nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w razie niewypłacalności przedsiębiorcy inwestor może stracić wszystkie pieniądze - informuje Rzecznik Finansowy.

Rzecznik Finansowy przestrzega nieprofesjonalnych inwestorów i prosi o czujność przy powierzaniu pieniędzy przedsiębiorcom wystawiającym weksle. Na koniec apeluje też, aby nie korzystać z instrumentów finansowych, których zasady działania są niejasne dla inwestora.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News