BiznesINFO.pl
InPost we współpracy z Amazonem

Wikipedia/Artur Andrzej, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31092181

InPost znów zaskoczył. Jeśli korzystasz z Paczkomatów, będziesz zachwycony

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

InPost umacnia swoją pozycję na rynku dostawców. Wszystko dzięki umowie zawartej z firmą Amazon, która prowadzi największy sklep internetowy na świecie. Już niebawem przesyłki zamówione w wirtualnym serwisie będzie można odbierać w pobliskich paczkomatach

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego InPost zdecydował się na współpracę z Amazonem

  • Co ta współpraca oznacza dla Allegro

  • Jakie plany ma Amazon względem polskiego rynku

InPost rośnie w siłę

InPost rozpoczyna współpracę z Amazonem. Doniesienia, o których było głośno już w ubiegłym roku, potwierdził Rafał Brzoska, założyciel spółki InPost. Kooperacja podmiotów umożliwi dostawy paczek dwoma kanałami.

Już niebawem gigant przewozowy będzie dostarczał do swoich Paczkomatów przesyłki, które polscy klienci zamówili w sklepie internetowym Amazon. Business Insider Polska podaje, że InPost zamierza realizować także bezpośrednie dostawy do domów.

Kontrakt zawarty między spółkami nie uwzględnia wysyłki za granicę. Dzięki temu InPost będzie mógł utrzymać przychody nawet wtedy, gdy Amazon zdetronizuje lidera usług automatów paczkowych - Allegro.

InPost konkurencją dla Allegro

Już samo zawiązanie współpracy między InPostem a Amazonem jest niekorzystne z punktu widzenia Allegro. Widać to w poniedziałkowych notowaniach Allegro, które minimalnie spadły (o ok. 1 proc.) Oznacza to także ucięcie spekulacji na temat przejęcia paczkomatów przez Allegro.

Portal gazeta.pl przypomina, że Allegro zawarło umowę o współpracy z InPostem w 2014 r. Kontrakt przewidywał prawo pierwokupu spółki. Jednak ostatecznie InPost zdecydował się wkroczyć na giełdę w Amsterdamie.

Rozpoczęcie kooperacji z innym podmiotem jeszcze mocniej akcentuje niezależność InPostu. W rezultacie podmioty, które jeszcze kilka lat temu miały współpracować, mogą stać się poważnymi konkurentami. Szykuje się poważna zmiana układu sił na rynku e-commerce.

InPost to nie jedyny sposób Amazona na zdobycie zaufania Polaków

Współpraca ze spółką InPost to kolejny krok, który Amazon podejmuje względem polskiego rynku. 27 stycznia 2020 r. amerykańskie przedsiębiorstwo poinformowało, że ma w planach uruchomienie polskiej strony.

Obecnie polscy klienci mogą korzystać z zagranicznych stron np. brytyjskiego czy niemieckiego Amazona. Dzięki nowej platformie konsumenci uzyskają dostęp z pełnej oferty detalicznej sklepu internetowego.

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcieliby prowadzić sprzedaż na polskiej stronie Amazona, już mogą rejestrować swoje profile. Co ciekawe, ich produkty będą dostępne nie tylko na polskiej witrynie, lecz także na jej zagranicznych odpowiednikach.

Poprzez uruchomienie strony internetowej i współpracę ze spółką InPost Amazon jeszcze bardziej zaznaczy swoją obecność w Polsce. Na ten moment koncern posiada 8 centrów dystrybucyjnych na terenie naszego kraju. Najnowszy punkt został uruchomiony w kwietniu 2020 r.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >