BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Impeachment rozpoczęty. Los Donalda Trumpa leży w rękach senatorów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja związana z impeachmentem Donalda Trumpa

  • Jakie są szanse na skazanie byłego przywódcy USA

  • Jakie argumenty padają w sprawie

Impeachment Donalda Trumpa na pełnych obrotach

Procedura impeachmentu Donalda Trumpa będzie teraz procedowana w Senacie. Obrońcy byłego prezydenta USA uważają, że procedura impeachmentu jest niezgodna z konstytucją, a całą sytuację przyrównują do "teatru politycznego". Co więcej, uważają, że demokraci wykorzystują zamieszki na Kapitolu do osiągnięcia politycznych celów.

- Była to tylko samolubna próba przywództwa demokratów w Izbie (Reprezentantów), by żerować na uczuciach przerażenia i zagubienia, które nawiedziły wszystkich Amerykanów z całego spektrum politycznego, kiedy widzieli 6 stycznia na Kapitolu dewastacje z udziałem kilkuset osób - mówili prawnicy Donalda Trumpa cytowani przez RMF FM.

Pełnomocnicy Donalda Trumpa uważają, że Senat nie prawa do osądzania ich klientów, ponieważ ten nie pełni już urzędu. Wielokrotnie podkreślali, że celem demokratów nie jest osiągnięcie sprawiedliwości.

Nie zabrakło także kontrargumentów w kwestii impeachmentu Donalda Trumpa. - Jeżeli to nie jest czyn, który może prowadzić do impeachmentu, to w ogóle taki nie istnieje - mówił główny menadżer impeachmentu Jamie Raskin z ramienia Demokratów cytowany przez rp.pl.

Wtorkowa debata na temat impeachmentu zakończy się głosowaniem nad konstytucyjnością zarzucanego Donaldowi Trumpowi czynu. Decyzja zostanie podjęta zwykłą większością głosów, a Demokraci liczą na swoje zwycięstwo.

Impeachment Donalda Trumpa w Senacie

Partia Demokratyczna zarzuca Donaldowi Trumpowi podżeganie do ataku na rząd Stanów Zjednoczonych uniemożliwiający pokojowe przekazanie władzy. - To najpoważniejsze przestępstwo konstytucyjne dokonane przez prezydenta</em - mówią.

- Dlatego [Donald Trump] został postawiony w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów, dlatego powinien zostać skazany i zdyskwalifikowany od sprawowania urzędu federalnego w przyszłości, żeby taki atak na naszą demokrację i konstytucję się już nie powtórzył - mówią Demokraci.

Do skazania Donalda Trumpa będzie konieczne zebranie 17 głosów republikańskich, dlatego eksperci uważają, że impeachment finalnie spali na panewce. Początkowo Republikanie uważali, że ukaranie Trumpa będzie dobrym rozwiązaniem, natomiast aktualnie ich zapał zmalał - informuje rp.pl. Senator z Ken Tucky ten impeachment określił jako "farsę z zerowymi szansami".

Donald Trump nie jest pierwszym prezydentem postawionym w stan oskarżenia, ale pierwszym sądzonym już po zakończeniu kadencji i tym, wobec którego procedurę impeachmentu wszczynano dwa razy. Żadna z partii nie chce przeciągać procedury impeachmentu, a sprawa Donalda Trumpa może okazać się zakończoną najszybciej w historii.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]