Ile zarabia policjant?
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 16 Maja 2020

Ile zarabia policjant? Oprócz pakietu socjalnego może liczyć na trzynastkę

Ile zarabia policjant? Na łączne wynagrodzenie pracowników Polskiej Policji ma wpływ kilka elementów, które przekładają się na całkiem zachęcającą sumę. Przybliżamy poszczególne wartości w zależności od konkretnego stanowiska.

Ile zarabia policjant w zależności od piastowanej funkcji?

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia policjant, może szczególnie ciekawić w czasie pandemii, gdy funkcjonariusze mają dużo pracy. Miesięczna pensja pracownika Policji to łączna suma kilku składników. Podstawową wartością jest wynagrodzenie zasadnicze, które jest uzależnione od grupy zaszeregowania. Wartości wahają się między 2,3 tys. zł a 16 tys. zł netto.

85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?Czytaj dalej

Dane z czerwca 2019 r. wskazują, że Komendant Główny Policji może liczyć na uposażenie 16,044 zł netto, zaś jego zastępca – na 13,902 zł. Próg 10 tys. przekracza także Komendant wojewódzki Policji (10,354 zł). Z kolei miejski lub rejonowy komendant Policji może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 7,920 zł. Pracujący na trzech stanowiskach inkasują zbliżone kwoty – kierownicy referatu (4,965 zł) oraz dyżurni i specjaliści (4,842 zł). Podstawowe uposażenie detektywa i asystenta to 4,355 zł, a dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego - 4,092 zł. Zdecydowanie niższą podstawę ma policjant (3,445 zł), a najmniejsze uposażenie przypada kursantowi (2,376 zł), czyli funkcjonariuszowi odbywającemu szkolenie stacjonarne.

Ile zarabia policjant z dodatków i nagród?

O atrakcyjności zawodu policjanta stanowią również pozostałe elementy wpływające na łączne zarobki. Istotnymi składowymi są: dodatek stażowy (maksymalnie 25 proc. po 30 latach służby) i służbowy/funkcyjnego za stopień, przyznawany w trzech kategoriach.

Pierwsza jest przeznaczona dla policjantów na stanowiskach komendantów oraz ich zastępców, dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" i jego zastępców, dyrektorów biur (równorzędnych komórek organizacyjnych) Komendy Głównej Policji oraz ich zastępców, dyrektorów instytutów badawczych oraz ich zastępców, komendanta-rektora, zastępcy komendanta-prorektora, kanclerza Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a także głównego księgowego budżetu. Wszyscy wyżej wymienieni pracownicy policji mogą liczyć na dodatek funkcyjny nieprzekraczający 80 proc. uposażenia podstawowego.

Waloryzacja 2020 ogłoszona. Wiemy już, o ile wzrosną twoje składki na ZUS, zdecydowanie ci się spodobaWaloryzacja 2020 ogłoszona. Wiemy już, o ile wzrosną twoje składki na ZUS, zdecydowanie ci się spodobaCzytaj dalej

Druga kategoria uwzględnia policjantów na stanowiskach kierowniczych oraz ich zastępców niewymienionych w pierwszej grupie, którzy otrzymują dodatek w wysokości maksymalnie 70 proc. podstawowego wynagrodzenia. Trzecia kategoria to policjanci na stanowiskach samodzielnych, pobierający dodatek o wartości co najwyżej 60 proc. uposażenia.

Na to, ile ostatecznie zarabia policjant mają wpływ także mundurówka, nagroda roczna (trzynastka) oraz świadczenia w ramach systemu socjalnego. Mundurówka to pieniężny ekwiwalent za zakupiony mundur, a tzw. trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie roczne. Ich tegoroczne wypłaty zaplanowano na okres między 12 lutym a 16 kwietnia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Niewiarygodny skandal. Radny chce "utylizować bezdomne zwierzęta"

Ile osób pracuje w policji?

Według stanu na czerwiec 2019 r. w Polskiej Policji zatrudnionych jest 97 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej osób – aż 83,7 tys., pełni służbę na stanowiskach wykonawczych, czyli w grupach zaszeregowania od 1 do 6. Na tę liczbę składa się 3,4 tys. kursantów, 12,8 tys. policjantów, 19,5 tys. referentów, 9,8 tys. dzielnicowych i kontrolerów ruchu drogowego. Liczba detektywów i asystentów jest szacowana na 24,7 tys. funkcjonariuszy, a dyżurnych i specjalistów – 13,4 tys.

Dodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyDodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyCzytaj dalej

Odsetek zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla to zaledwie 13,8 proc. Łączna liczba komendantów (powiatowych, wojewódzkich), wliczając w to Komendanta Głównego Policji i jego zastępcę, wynosi 13,3 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. "Halo, tu papież Franciszek". Siostra zmarłego na COVID-19 proboszcza nie mogła uwierzyć, kto do niej dzwoni
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dobra wiadomość o 1000+ dla turystów. Polacy mają powód do radości
Czereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News