Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile płaci się za ubezpieczenie mieszkania? Wszystko o kosztach i składach polisy mieszkaniowej
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 08.10.2023 15:02

Ile płaci się za ubezpieczenie mieszkania? Wszystko o kosztach i składach polisy mieszkaniowej

None
Warta

Osoby, które są właścicielami nieruchomości lub dopiero planują ją nabyć, powinny rozważyć wykupienie ubezpieczenia mieszkania. Polisa zazwyczaj chroni nie tylko ruchomości znajdujące się w lokalu, ale często stanowi też zabezpieczenie na wypadek pożaru czy zalania lokum. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i co składa się na ten koszt.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

O ile coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia podróżnego (zwłaszcza przed zagranicznym urlopem), o tyle wciąż sporo osób nie widzi potrzeby posiadania polisy ubezpieczeniowej mieszkania. Tymczasem ubezpieczenie może pokryć koszty wielu zniszczeń powstałych w lokalu mieszkalnym – zakres ochrony jest uzależniony od umowy ubezpieczeniowej i pakietu wybranego przez właściciela nieruchomości.

W większości przypadków polisa ubezpieczeniowa uwzględnia zalania, zniszczenie stałych elementów nieruchomości czy sprzętów, które się w niej znajdują. Tym samym właściciel mieszkania może zabezpieczyć się przed skutkiem szeregu ryzyk, niosących za sobą poważne konsekwencje finansowe.

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Ustalenie zakresu ochrony jest niezwykle istotne – to od tego zależy, przed czym dokładnie będzie chroniony właściciel nieruchomości. Warto ubezpieczyć nie tylko mury i elementy stałe (zazwyczaj taki jest właśnie zakres ochrony podstawowego wariantu zabezpieczenia), ale rozszerzyć polisę również o ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych, a także od powodzi. W wielu przypadkach dobrym pomysłem będzie także dodatkowe ubezpieczenie ruchomości oraz ubezpieczenie na wypadek kradzieży i włamania – zwłaszcza jeśli w mieszkaniu znajdują się cenne rzeczy.

ile-placi-sie-za-ubezpieczenie-mieszkania.jpg

Osoby, które rozważają wykupienie ubezpieczenia mieszkania, powinny też pomyśleć o pakiecie zawierającym OC w życiu prywatnym. Chroni ono właściciela nieruchomości na wypadek szkód nieumyślnie wyrządzonym osobom trzecim – zarówno jeśli chodzi o szkody majątkowe, jak i fizyczne. Polisa w takim wariancie zapewnia na przykład ochronę w sytuacji, gdy właściciel ubezpieczonej nieruchomości zaleje sąsiada. Ubezpieczony nie musi wtedy ponosić wydatków potrzebnych na pokrycie strat z własnej kieszeni – zajmie się tym ubezpieczyciel.

Przy wyborze polisy warto też zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia oferowane przez ubezpieczyciela. Dla przykładu – ubezpieczenie mieszkania może obejmować również pomoc specjalisty w nagłych wypadkach (może to być chociażby wsparcie hydrauliczne).

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt ubezpieczenia mieszkania będzie uzależniony w głównej mierze od zakresu ochrony i wybranego pakietu. Na wysokość stawki wpływają jednak również czynniki, takie jak wartość nieruchomości, jej powierzchnia użytkowa, a nawet – lokalizacja i kondygnacja. Niekiedy wysokość składki polisy ubezpieczeniowej zależy także od zabezpieczeń własnych, chociażby monitoringu czy drzwi antywłamaniowych.

Na ile ubezpieczyć mieszkanie?

Istotną kwestią przy zakupie polisy ubezpieczeniowej jest wskazanie sumy ubezpieczenia – czyli maksymalnej kwoty, jaką może wypłacić towarzystwo ubezpieczeniowe w razie powstałej szkody. Sumę ubezpieczenia najlepiej uzależnić od rzeczywistej wartości nieruchomości. Jeśli właściciel mieszkania ubezpieczy go na kwotę znacznie niższą niż wartość rynkowa, a następnie lokal na przykład spłonie w pożarze, to ubezpieczony nie otrzyma kwoty odpowiadającej wartości mieszkania, a taką, którą wskazał w ubezpieczeniu.

na-ile-ubezpieczyc-mieszkanie.jpgSuma ubezpieczenia nie powinna być jednak przeszacowana. Z tego względu przed zakupem polisy warto dokonać wyceny mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania – kiedy jest konieczne?

Warto mieć świadomość, że choć ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, to wykupienie polisy będzie konieczne w przypadku finansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym. Taki wymóg stawia bank, który udziela hipoteki – ubezpieczenie mieszkania jest w tym wypadku zabezpieczeniem interesu instytucji, która w razie niewypłacalności kredytobiorcy może zwrócić się o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości.

Kredytobiorca może wybrać propozycję dostępną w ofercie banku, jednak najczęściej nie jest do tego zobligowany – jeśli warunki innego towarzystwa ubezpieczeniowego są dla niego korzystniejsze, może ubezpieczyć mieszkanie „na zewnątrz”. Wykupienie polisy musi nastąpić jeszcze przed uruchomieniem kredytu i wypłatą środków przez bank na rachunek sprzedającego.

Ubezpieczenie mieszkania: podsumowanie

Co do zasady ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe (chyba że jej zakup jest finansowany kredytem hipotecznym). Nie zmienia to jednak faktu, że właściciel mieszkania czy domu powinien ubezpieczyć nieruchomość – i to najlepiej nie tylko w podstawowym zakresie. Dzięki temu zyskuje ochronę również na wypadek pożaru, zalania czy – przy odpowiednim zakresie ochrony – zniszczenia ruchomości.